miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Wyposażenie psa w obrożę z danymi gwarancją szybszego ustalenia właściciela!

0 384

Straż Miejska w Nowym Sączu przypomina, że do obowiązków właścicieli psów należy wyposażenie ich w obroże. Ważne, aby przy obroży pupila znajdował się numer telefonu lub adres pod jakim pies ma przebywać. Umożliwi to szybsze ustalenie właściciela.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Straż Miejska ma już pierwszego drona! Walka ze smogiem będzie łatwiejsza?

 

– Umieszczenie przy obroży zwierzęcia numeru telefonu, umożliwi szybsze i łatwiejsze ustalenie właściciela. W przypadku ucieczki psa z miejsca zamieszkania, bądź zerwania się zwierzęcia ze smyczy, strażnicy miejscy podejmą próbę kontaktu z osobą odpowiedzialną. Dopiero, jeżeli kontakt będzie niemożliwy, pies zostanie odtransportowany do schroniska, z którym Urząd Miasta Nowego Sącza podpisze umowę – poinformował Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu.

Należy pamiętać, że zgodnie z art.77.§1. Kodeksu Wykroczeń ten, kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

– Jeżeli odłowione zwierzę będzie posiadało dane kontaktowe, w zależności od wagi zaistniałej sytuacji, strażnicy miejscy będą starali się udzielić pouczenia – dodał Ryszard Wasiluk.

 

Czytaj również: Kamionka Wielka: Wyziębiony i przestraszony pies leżał na wysepce w nurcie rzeki! Uratowali go strażacy

 

Do obowiązków właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe, wynikających z Uchwały Nr XVIII/243/2007 Rady Miasta Nowego Sącza z dnia 27 listopada 2007 roku w sprawie: Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Nowego Sącza należą:

1) w odniesieniu do psów:

wyposażenie psa w obrożę, a w przypadku ras uznawanych za agresywne – w kaganiec,

prowadzenie psa na uwięzi, a psa rasy uznawanej za agresywną lub w inny sposób zagrażającego otoczeniu – w nałożonym kagańcu,

poddawanie psów jednorazowemu zabiegowi wszczepienia transpondera (mikroprocesora),

poddawanie psów wymaganym szczepieniom, według wymogów właściwych przepisów,

ponadto na utrzymywanie psów ras uznawanych za agresywne należy uzyskać zezwolenie wymagane ustawą o ochronie zwierząt.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło: Straż Miejska NS
Fot.: pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź