miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Pamiętamy! 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Marsz w Nowym Sączu

6 1 174

Już jutro (13 lipca) odbędzie się Marsz Wołyński. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:00 w sobotę na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Kościuszki w Nowym Sączu. Przypomnijmy, właśnie mija 81 lat od „krwawej niedzieli”, czyli apogeum mordów, jakich ukraińscy nacjonaliści dokonali na Polakach z kresów. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, w latach 1943 – 1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali od 80 do 120 tys. Polaków. Precyzyjna liczba ofiar nie jest możliwa do ustalenia.

Czytaj również: Już w ten weekend POMAGAMY EWELINIE! Podaruj komuś nadzieję i zostań bliźniakiem genetycznym [Akcja społeczna]

Mordy na ludności polskiej, rozpoczęte w powiatach sarneńskim, kostopolskim, rówieńskim i zdołbunowskim, w czerwcu 1943 r. rozszerzyły się na powiaty dubieński i łucki, w lipcu objęły pow. kowelski, włodzimierski i horochowski, a w sierpniu także pow. lubomelski. Szczególnie krwawy był lipiec 1943 r., a zwłaszcza niedziela 11 lipca 1943 r. Tego dnia o świcie oddziały UPA – często przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej – otoczyły i zaatakowały jednocześnie 99 polskich wsi w pow. kowelskim, włodzimierskim, horochowskim i częściowo łuckim. Doszło tam do nieludzkich rzezi ludności cywilnej i zniszczeń. Wsie były palone, a dobytek grabiony. Badacze obliczają, iż tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas mszy św. i nabożeństw. Napady na świątynie były na porządku dziennym. Banderowcom chodziło o zamordowanie jak największej grupy Polaków. Tylko tej jednej „krwawej niedzieli” 11 lipca w kościele w Porycku zginęło ok. 200 parafian razem z proboszczem ks. Bolesławem Szawłowskim. W kaplicy w Chrynowie razem z grupą ok. 150 parafian zginął ks. Jan Kotwicki. W podobnych okolicznościach został zamordowany 74-letni ks. Józef Aleksandrowicz w parafii Zabłoćce.

Należy też odnotować, że ani jeden poseł ziemi sądeckiej, jak również żaden samorządowiec nie wzięli udziału w marszu.

W kaplicy w Krymnie zginęło ok. 40 wiernych, zaś w Kisielinie ok. 80 parafian. Tragiczne wydarzenia 1943 r. na Wołyniu miały istotny wpływ na rozwój polskiego podziemia, w tym powstanie największej jednostki partyzanckiej w okresie okupacji – 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Dywizja, która powstała w ramach akcji „Burza” (styczeń–luty 1944 r.), w szczytowym okresie liczyła ponad 7 tys. żołnierzy.

Mimo, że minęło 81 lat od tej tragedii nadal nie znamy miejsca, w którym ciała zabitych zostały złożone. Nie ma też dalej zgody władz ukraińskich na ich ekshumację.

Portal IPN poświęcony zbrodniom banderowców:

https://zbrodniawolynska.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również
6 Komentarze
  1. Dimitryij pisze

    Chvala ukraini !!!!

  2. Krystian pisze

    🐽🐖

  3. Maciej pisze

    Dimitrij Ty komentujesz z Polski? Opamiętaj się albo wynocha z naszego kraju.😡

  4. Dimitryij pisze

    Vy zvynuvachuyete nas volynsʹkykh ukrayintsiv a tse vy polyaky !!!!!

  5. X pisze

    Jeb@c upa i bandere!

  6. Dimitryij pisze

    Jeb@c vy polyacky !!

Zostaw odpowiedź