miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Perspektywy 2021 – PWSZ z dziewiątką!

0 1 154

Rozstrzygnięto 22. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021 przeprowadzony przez Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu utrzymała swoje miejsce z ubiegłorocznego rankingu i uplacowała się na 9. miejscu.

 

Czytaj również: Koncert charytatywny “Przysadzić Cushingowi dla Elizy Frys”

 

Rektor Uczelni, dr hab. Mariusz Cygnar skomentował ten fakt następująco:
Cieszę się, oczywiście, że po tak trudnym roku, pracy i nauce w epidemicznych obostrzeniach, przy coraz większej konkurencji uczelni, jesteśmy notowani wśród 10 najlepszych uczelni zawodowych w Polsce, że utrzymaliśmy wysokie, dziewiąte miejsce i za nami zostało sporo zawodowych szkół wyższych. Niemniej, mam też niedosyt. Potencjał PWSZ w Nowym Sączu, kadry naukowo – badawczej, uczelnianych wykładowców, jest – nie tylko w mojej ocenie, na tyle duży, że powinniśmy się piąć w górę. Nasze ambicje sięgają tych miejsc z czołówki rankingu. Pokazana punktacja pokazuje nam co jeszcze jest do zrobienia i odrobienia. Jestem przekonany, że podjęte i planowane przez nas działania pozwolą, może już w kolejnej edycji rankingu, powalczyć o wyższą lokatę. Wynik tej rywalizacji jest dla nas ważny również dlatego, że pokazuje naszym potencjalnym studentom, z szeroko rozumianego regionu Nowosądecczyzny, że warto jest studiować właśnie w naszej Uczelni.

Ogłoszenie wyników rankingu odbyło się 22 czerwca w Centrum Olimpijskim PKOl. Kapitule przewodniczy prof. Michał Kleiber, były prezes PAN.

Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawca polskich rankingów edukacyjnych, powiedział do uczestników gali m.in.: – Ciągłość życia wydaje się więc pozornie bezkolizyjna, ale sami wiemy, jak trudny był to rok. Reprezentujecie państwo to, co w środowisku akademickim w Polsce jest najlepsze, a ten ranking stanowi formę podziękowania wam za podjęcie gigantycznego wysiłku przeprowadzenia uczelni przez kilkanaście miesięcy pandemii.

Prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, zwrócił uwagę na następujące kwestie:- Dziś należy powiedzieć, że ten ranking stał się już częścią krajobrazu, jeśli chodzi o środowisko akademickie w Polsce. (…)Rolą tego rankingu jest nie tylko zachęta do rywalizacji fair play, ale przede wszystkim kształtowanie nowego pokolenia, ponieważ dla młodych ludzi ten ranking jest busolą, która pokazuje to, co najatrakcyjniejsze na akademickiej mapie Polski.

Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich podkreślił: – (…) dziś zwycięzcami są wszyscy uczestnicy tego wydarzenia. Na ranking trzeba bowiem patrzeć nie tylko pod kątem miejsca, jakie w nim dana uczelnia zajmuje, ale też pod kątem informacji, jakie on dla uczelni niesie. Dlatego zachęcam, by na ranking patrzeć analitycznie, jako na źródło informacji, które pozwalają rozwijać nasze uczelnie.

W rankingu brano pod uwagę następujące wskaźniki:

  • Ocena przez kadrę akademicką;
  • Ekonomiczne losy absolwentów na rynku pracy;
  • Nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach – liczba kadry akademickiej na uczelni (ze stopniem dr hab. lub tytułem prof.) zatrudnionej w uczelni jako podstawowym miejscu pracy
  • Rozwój kadry własnej – liczba tytułów i stopni naukowych uzyskanych w latach 2019 i 2020 przez pracowników akademickich zatrudnionych w uczelni jako podstawowym miejscu pracy
  • Dostępność kadry dla studentów– liczba nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni na etacie
  • Prowadzone kierunki studiów – wskaźnik liczony jako suma prowadzonych kierunków studiów I stopnia oraz II stopnia,
  • Efektywność pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych
  • Studia podyplomowe – liczba słuchaczy studiów podyplomowych w roku akademickim 2019/20
  • Studenci cudzoziemcy – liczba studentów obcokrajowców w roku akad. 2019/20, w proporcji do ogólnej liczby studentów
  • Wymiana studencka (wyjazdy) – liczba studentów wyjeżdżających w ramach wymiany zagranicznej, na co najmniej 3 miesiące.

Źródło: https://2021.ranking.perspektywy.pl/

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź