miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Petycja o upamiętnienie nazwą ronda Carla Mengera – ekonomisty urodzonego w Nowym Sączu

5 309

Działacze z Sądecczyzny: Andrzej Skupień, Krzysztof Rzońca i Karol Kołat, przy wsparciu Instytut Misesa i Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University, złożyli petycję o nadanie nowo powstałemu rondu u zbiegu ul. Kunegundy i ul. Grodzkiej nazwy imienia Carla Mengera.

 

Czytaj również: Wojewódzki Urząd Pracy wspiera pracujących! Zdobądź 6600 zł na dowolne szkolenia

 

Mamy nadzieję, że nasza symboliczna inicjatywa spotka się z pozytywnym odbiorem radnych miasta i zapoczątkuje wiele działań związanych z godnym upamiętnieniem tej postaci. Główne wydarzenia planujemy zorganizować w setną rocznicę śmierci, która przypada w lutym 2021 roku. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy wszystkich do współpracy – pisze na swoim mikroblogu na Facebooku Krzysztof Rzońca, jeden z pomysłodawców. Carl Menger urodził się w Nowym Sączu. W lutym 2021 roku będziemy obchodzić setną rocznicę jego śmierci. Zważywszy na fakt okrągłego jubileuszu, chcemy przypomnieć o tej ważnej dla świata nauki postaci, która stawiała swoje pierwsze kroki w naszym mieście – dodaje Rzońca.

 

Carl Menger (ur. 23 lutego 1840 w Nowym Sączu) – austriacki ekonomista, twórca austriackiej szkoły ekonomii.  W roku 1871 opublikował Zasady ekonomii, których wydanie uznaje się za początek szkoły austriackiej. Stworzył teorię wartości i ceny. Opracował prakseologiczną metodologię badań. Szczególną rolę w ekonomii odegrał jego wkład w rozwój koncepcji krańcowej użyteczności, dzięki której mógł odrzucić laborystyczną teorię wartości Adama Smitha i Davida Ricardo.

Gdyby Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii istniała już w XIX wieku to z pewnością jednym z pierwszych jej beneficjentów byłby właśnie Carl Menger. Odkrycie Mengera, Walrasa i Jevonsa w latach siedemdziesiątych XIX wieku określa się mianem „rewolucji marginalistycznej”. Menger nie chciał odrzucić w całości osiągnięć szkoły klasycznej, lecz chciał je zasadniczo wzbogacić o analizę ludzkich potrzeb. Wyjaśnił w ten sposób zjawisko funkcjonowania cen na rynku.

“Pojawi się też ogólnodostępna petycja wspierająca, przygotowana przez Instytut Misesa, pod którą będzie mógł podpisać się każdy z Was, a swój podpis już zadeklarowało wiele podmiotów polskich, a także międzynarodowych” – dodają pomysłodawcy.

 

Autor: Mateusz Michniak
Źródło: Krzysztof Rzońca mikroblog

Komentarze Facebook
Zobacz również
5 Komentarze
 1. Sandecja pisze

  Brawo! Słuszna inicjatywa! 🙂

 2. keisyr pisze

  Apel do Pani Poseł Mularczyk! Rondo tylko i wyłącznie im. św. Lecha Kaczyńskiego !! Nikt tak się nie zasłużył dla narodu !! Umarł śmiercią męczeńską !! Pani Iwono Mularczyk odsunąć dziada Handzla z ratusza i nie pozwolić na haniebne imię ronda !!

  1. iwona pisze

   keisyr pisze: “Dziad bez pieniędzy Handzel zrobił kolejne ciasne, wiejskie minirondo w Nowym Sączu o jednym pasie ruchu !” Dla tego wiejskiego minironda w sam raz patronem będzie Kaczyński. Żywy lub martwy.

  2. jarosław pisze

   Jaki głupol ten keisyr. św. Lech – hahahaha. Chyba śnięty Lech.

 3. arek pisze

  rondo kaczyńskiego (żywego lub martwego) to sobie keisyr zrób na swoim podwórku wokół kupy gnoju

Zostaw odpowiedź