miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

PGE Energia Ciepła planuje rozwój systemu ciepłowniczego w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

0 394

List intencyjny w sprawie trójstronnej współpracy pomiędzy Miastem Nowy Sącz, Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej i PGE Energia Ciepła został oficjalnie podpisany. Zasadniczym celem porozumienia jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła.

 

Czytaj również: Krew ratuje życie! Oddaj krew na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości!

 

– Chcemy, aby w Nowym Sączu Polska Grupa Energetyczna Energia Ciepła nie tylko zaczęła współpracę, ale zainwestowała w nasze przedsiębiorstwo energetyki cieplnej (MPEC). Liczymy na restrukturyzację bądź modernizację, wprowadzenie nowych technologii, a jednocześnie o zadbanie o środowisko i powietrze w mieście. Ograniczenie emisji pyłów do atmosfery to jest sprawa priorytetowa w tym momencie, ponieważ jakość powietrza w Nowym Sączu nie jest najlepsza. Współdziałanie może przynieść efekty zarówno dla miasta, mieszkańców, dla samego przedsiębiorstwa oraz całej Polski. Nie znamy jeszcze konkretów tej współpracy, ale myślę, że w najbliższym czasie będą one znane i systematycznie wprowadzane w życie – powiedział Ryszard Nowak, prezydent Miasta Nowego Sącza.

Projekt rozwoju systemu ciepłowniczego w Nowym Sączu jest elementem szerszego planu współpracy PGE Energii Ciepła z samorządami z całej Polski. Celem kooperacji jest modernizacja lokalnych systemów ciepłowniczych oraz budowa nowych źródeł kogeneracyjnych, umożliwiających mieszkańcom rezygnację z przydomowych instalacji grzewczych i podłączanie się do miejskiego systemu ciepłowniczego, co znacznie ograniczy emisję tlenków siarki, azotu, a także pyłów w mieście.

– Nasza firma czyli PGE Energia Ciepła jest największym w Polsce producentem energii cieplnej i elektrycznej w jednym procesie technologicznym. Podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego klientom oraz komfortu. Chcemy współpracować z samorządami lokalnymi, dlatego jesteśmy w Nowym Sączu – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu Polskiej Grupy Energetycznej Energia Ciepła.

Na podstawie podpisanego listu, PGE Energia Ciepła wykona szczegółową analizę techniczną i ekonomiczną określającą potrzeby i możliwości inwestycji w rozwój istniejącej infrastruktury ciepłowniczej. Jednym z rozpatrywanych przez PGE scenariuszy jest budowa niskoemisyjnego źródła kogeneracyjnego, produkującego ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną. Powyższe rozwiązanie jest jednym z kluczowych narzędzi do walki z problemem niskiej emisji czyli główną przyczyną smogu.

– System ciepłowniczy w Nowym Sączu dość prężnie się rozwija, podłączamy nowych odbiorców, inwestujemy w rozwój sieci i ich modernizację. Kwestia modernizacji źródeł jest problemem, przed którym stają przedsiębiorstwa ciepłownicze i my również w swoim zakresie będziemy się z tym borykali, musimy więc przemodelować źródło tak, żeby zgodnie z oczekiwaniami odejść od polityki węglowej na korzyść niskoemisyjnych źródeł energii. Chcielibyśmy rozwijać produkcję prądu i ciepła – powiedział Piotr Polek, prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu.

Rozwój infrastruktury ciepłowniczej jest elementem Strategii Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE na lata 2018-2023 z perspektywą do 2030 roku, ogłoszonej w grudniu 2017 roku. Zgodnie z nią, intencją PGE jest bycie liderem zmian środowiskowych w sektorze poprzez prowadzenie działań wspierających walkę o czyste powietrze w polskich miastach.

Realizacja projektu w Nowym Sączu będzie możliwa po przeprowadzeniu wnikliwej analizy technicznej. Zasady dalszej współpracy zostaną określone na podstawie odrębnej umowy.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź