miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Po latach starań wkrótce sprzedaż MMC Brainville

0 7 525

Po wielu miesiącach starań wszystko wskazuje na to, że MMC Brainville zostanie w końcu sprzedane. Ostatnio sąd odrzucił skargę na wybór oferty. Teraz spółka Miasteczko Multimedialne, które jest właścicielem parku technologicznego czyli stroną w postępowaniu nie ma już instrumentów blokujących sprzedaż. Wg zapowiedzi syndyka masy upadłościowej – Witolda Kadłuczka do połowy października br. zostanie podpisana umowa z nowym właścicielem obiektu.

Czytaj również: Mikroregion Pogórze zainagurowany. Celem wspólna promocja i rozwój

Przypomnijmy, syndyk masy upadłościowej w listopadzie 2021 r. wybrał ofertę w przetargu dotyczącym sprzedaży budynku Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu. Była to 13 próba sprzedaży tego podmiotu; we wcześniejszych nie było ofert. Miasteczko powstało przy wsparciu blisko 95 mln zł funduszy unijnych. Została ona wybrana spośród czterech propozycji przedstawionych w aktualnym przetargu i opiewa na 13,9 mln zł.

Wybraną ofertę złożyła osoba fizyczna działająca na południu kraju. Na razie nie przedstawiła swoich planów związanych z budynkiem Miasteczka Multimedialnego. Próby sprzedaży upadłego podmiotu trwały od 2018 roku; najpierw jako całego przedsiębiorstwa (pierwsza cena wywoławcza wynosiła prawie 57 mln zł), a następnie wydzielonej z niego nieruchomości – wtedy pierwsza cena wywoławcza wynosiła 46 mln zł. W sumie odbyło się 13 przetargów, w tym dziewięć na samą nieruchomość.

Wśród kilkudziesięciu wierzycieli spółki Miasteczko Multimedialne największym jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która zgłosiła roszczenia na ponad 130 mln zł.

Decyzję o ogłoszeniu upadłości spółki Miasteczko Multimedialne, właściciela parku technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu podjął krakowski sąd w październiku 2017 roku. Wniosek o głoszenie upadłości zgłosił sam dłużnik – spółka Miasteczko Multimedialne.

Inwestycja otwarta oficjalnie w maju 2014 r. powstała przy wsparciu unijnych funduszy w wysokości 94,9 mln zł. MMC Brainville w założeniu pomysłodawcy – Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University, miało stać się “sądecką doliną krzemową” – ponadregionalnym ośrodkiem badań i rozwoju w zakresie nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT, telekomunikacji, grafiki i animacji komputerowej, technologii mobilnych oraz multimediów.

Park technologiczny dysponuje nowoczesnym budynkiem biurowo-laboratoryjnym, dedykowanym do działalności firm z dziedziny multimediów oraz IT o łącznej powierzchni blisko 16 tys. m. kw. Miasteczko Multimedialne w sierpniu 2010 r. otrzymało unijne dofinansowanie na realizację projektu w wysokości 94,9 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Łączna wartość inwestycji wyniosła 111,7 mln zł.

W kolejnych latach zmieniali się udziałowcy spółki, a termin oddania obiektu, pierwotnie planowany na wrzesień 2012 r., był przesuwany, co groziło utratą unijnej dotacji. Spółka borykała się z problemami finansowymi – po raz pierwszy wniosek o ogłoszenie upadłości Miasteczka Multimedialnego został złożony do sądu w 2015 r.

źródło: PAP
fot.: archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź