miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Policja prostuje doniesienia youtubera. Nowy Sącz nie taki straszny?

1 518

W związku z dużą popularnością informacji przekazanej przez youtubera, z której wynika, że Nowy Sącz jest jednym z najniebezpieczniejszych miast w Polsce, sądecka Policja opublikowała komentarz w odniesieniu do publikacji. Z podanych na stronie KMP danych wynika m.in., że w roku 2014 zgłoszono 2282 przestępstwa, czyli o połowę mniej niż twierdzi autor Typowej Dychy.

 

Czytaj również: W foliowym worku wyrzuciła szczenię do śmietnika. Było -20 stopni Celsjusza!

 

O filmiku na kanale Topowa Dycha pisaliśmy w miniony weekend: Topowy youtuber o Nowym Sączu: to jedno z najniebezpieczniejszych miast w Polsce! O informacjach podanych w nagraniu pisały także inne sądeckie media.

W związku z popularnością zestawienia Topowej Dychy i danymi zawartymi w nagraniu Komenda Miejska Policji opublikowała na swojej stronie internetowej komentarz w tej sprawie.

– W odniesieniu do zapytań dotyczących komentarza sądeckiej Policji w sprawie danych dotyczących najbardziej niebezpiecznych miast w Polsce przedstawionych przez youtubera, informuję, że prezentowane tam (i powielane przez niektóre media) dane są nieprawdziwe i dotyczą roku 2014 (sic!) – czytamy na wstępie.

Jak podaje sądecka Policja, w 2014 roku na terenie Nowego Sącza zgłoszono 2282 przestępstwa – o połowę mniej niż przedstawiono w publikowanym raporcie youtubera. Natomiast na 1000 mieszkańców Nowego Sącza miało przypadać wówczas 27 przestępstw (autor Topowej Dychy podał, że 50), a na 1000 mieszkańców Sądecczyzny przypadało wówczas 15 przestępstw. Na terenie Sądecczyzny (czyli nie tylko na terenie miasta) w 2014 w sumie zgłoszono 3692 i wszczęto 4427 postępowania.

Policja zaznacza także, że zgodnie z danymi z Rocznika Statystycznego GUS w roku 2014 Sądecczyzna liczyła 294 988 mieszkańców (211 045 powiat nowosądecki i 83 943 miasto Nowy Sącz).

KMP przedstawiła także dane z ubiegłego roku. – Na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu (czyli na terenie całej Sądecczyzny) w roku 2017 zgłoszono 3082 przestępstwa, z czego 1903 na terenie miasta Nowego Sącza, natomiast 1179 na terenie powiatu nowosądeckiego – czytamy na stronie.

Dalej sądecka Policja podaje, że ogółem wszczęto 3643 przestępstwa i jest to najmniejsza liczba od 10 lat, przy wykrywalności 87,5%. – Daje to największą wykrywalność na Sądecczyźnie w ostatnich latach i oznacza, że w prawie dziewięćdziesięciu procentach przestępstw sprawca zostaje wykryty i ponosi konsekwencje swoich czynów. Jest to istotny wskaźnik, który poprzez wymierny efekt, jakim jest ujęcie sprawcy, przekłada się na stan bezpieczeństwa – podkreślają policjanci.

Z podanej informacji wynika także, że Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu odnotowuje systematyczny spadek liczby wszczętych postępowań w odniesieniu do lat ubiegłych (dla przykładu w roku 2014 – 4427, w roku 2015 – 3997), w tym dotyczących przestępstw traktowanych jako najbardziej dokuczliwe społecznie, czyli m.in. rozbojów, kradzieży i kradzieży z włamaniem. – W dużej mierze na liczbę prowadzonych postępowań przygotowawczych wpływa liczba zgłoszonych przestępstw gospodarczych, które nie mają aż tak znaczącego przełożenia na poczucie bezpieczeństwa na Sądecczyźnie, jak przestępstwa o charakterze kryminalnym – komentuje Policja.

 

 

Opr. MK
Źródło: KMP Nowy Sącz
Fot.: archiwum

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. keisyr pisze

    Nowy Sącz to miasto rozjeżdzonych krawężników, trawników I chodników !!!
    Policja nowosądecka ze strachu przed kierowcami pochowała sie w swoich kanciapach !!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.