miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ponad sto powiatów w czerwonej strefie! Jakie zmiany nas czekają? [Wykaz obostrzeń]

MZ: zmierzamy w kierunku ogłoszenia ponad stu powiatów jako stref czerwonych

0 3 431

Zmierzamy w kierunku ogłoszenia ponad stu powiatów jako stref czerwonych; będzie wśród nich dość dużo miast – zapowiedział w środę (14 października) na konferencji rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wśród nowych czerwonych punktów na mapie Polski prawdopodobnie znajdzie się Nowy Sącz i powiat nowosądecki. Wszystko za sprawą znacznego przyrostu zakażonych koronawirusem w ostatnich 14 dniach. Tylko ostatniej doby zdiagnozowano 79 nowych przypadków (26 NS, 53 powiat). 

 

Czytaj również: Dziesiątki nowych zakażeń koronawirusem! Na Sądecczyźnie 2134 osoby na kwarantannach [Raport 14.10.2020]

 

Rzecznik MZ podkreślił w odpowiedzi, że obecnie w Polsce nie ma dużych ognisk. „Wciąż to powtarzamy, zakażamy się w tej chwili na ulicach” – powiedział. „Nie będę tu ukrywał, że zmierzamy do ogłoszenia ponad stu powiatów jako powiatów czerwonych i niestety będzie w tym zapewne dość dużo miast” – przekazał.

Od ubiegłej soboty w całym kraju obowiązuje tzw. strefa żółta, w której obowiązuje m.in. zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej. 

 

 

Nowy Sącz i powiat w czerwonej strefie?
Czerwona strefa obejmuje miasta i powiaty, w których ilość nowych zachorowań jest większa, niż 12 osób na 10 tys. mieszkańców. Jakie obostrzenia są w czerwonej strefie, jakich zasad muszą przestrzegać mieszkańcy?

Jakie czekają nas obostrzenia, gdy wejdziemy w czerwoną strefę? 

  • W czerwonej strefie zakazana jest organizacja kongresów i targów niezależnie od tego, czy są one organizowane na świeżym powietrzu, czy w obiekcie targowo-kongresowym (czyli w przestrzeni zamkniętej).
  • Wydarzenia sportowe w czerwonej strefie – zarówno te, które odbywają się na stadionach i boiskach (np. mecze piłki nożnej), jak i na polach golfowych, torach wyścigowych, na basenach, klubach fitness czy kortach tenisowych mogą odbywać się wyłącznie bez udziału publiczności.
  • W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych (takich jak koncerty czy spektakle) – zakaz ten dotyczy zarówno wydarzeń odbywających się w pomieszczeniach, jak i w obiektach sportowych (również tych na otwartej przestrzeni), a także wydarzeń na świeżym powietrzu.
  • W lokalach gastronomicznych znajdujących się w czerwonej strefie klienci, zarówno w ogródku, jak i w sali, muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje, zakryte usta i nos musi mieć również obsługa. Obowiązuje limit 1 osoby na 4 mkw, a prowadzenie działalności możliwe jest od 6 do 22. Ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.
  • W aquaparkach i na basenach w strefie czerwonej dopuszczalne jest 75 proc. obłożenia obiektu. Z kolei w siłowniach, klubach i centrach fitness obowiązuje limit 1 osoby na 10 m kw.
  • W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz działalności obiektów takich jak wesołe miasteczko, park rozrywki lub park rekreacyjny – nie ma przy tym znaczenia wielkość obiektu.
  • Kina w czerwonej strefie mogą działać, a obowiązuje limit 25 proc. obłożenia obiektu – widzowie muszą mieć zasłonięte usta i nos i siedzieć w odstępie co najmniej 1,5 m.
  • W tej kwestii zasady w strefie czerwonej są identyczne, jak w pozostałych strefach: warunkiem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego lub leczenia uzdrowiskowego (również dzieci) jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu.
  • Zgromadzenia w strefie czerwonej mogą się odbywać pod warunkiem, że uczestniczy w nich nie więcej, niż 150 osób, a uczestnicy zachowują dystans 1,5 m i zakrywają usta i nos.
  • Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, a uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos (z wyjątkiem osób sprawujących kult). Jeśli odbywa się na zewnątrz, trzeba zachować 1,5 m dystansu od innych osób i zakrywać usta oraz nos.
  • Wesela i inne uroczystości rodzinne mogą się odbywać pod warunkiem, że uczestniczy w nich nie więcej, niż 50 osób (z wyjątkiem obsługi).
  • W pojazdach transportu publicznego w strefie czerwonej zajęte może być 50 proc, miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu niezajętych co najmniej 50 proc. miejsc siedzących. Pasażerowie muszą mieć zakryte usta i nos.
  • W strefie czerwonej zakupy można robić wyłącznie w maseczce, istnieje również obowiązek stosowania środków do dezynfekcji rąk lub założenia rękawiczek ochronnych.
  • Podobnie jak w innych strefach, w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu w lokalu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. W trakcie zabiegu obsługa i klient muszą mieć zasłonięte usta i nos.

Ciągły wzrost nowych przypadków na Sądecczyźnie
Przy tak dynamicznym wzroście nowych zakażeń w przeciągu ostatnich 14 dni na Sądecczyźnie (141 przypadków w Nowym Sączu i 328 w powiecie nowosądeckim) jutro Ministerstwo Zdrowia poinformuje, że jesteśmy w czerwonej strefie. 

Zakażenia na przestrzeni ostatnich 14 dni w Nowym Sączu

14 października – 26 przypadków
13 października – 17 przypadków
12 października – 5 przypadków

11 października – 14 przypadków
10 października – 20 przypadków

9 października – 14 przypadków
8 października – 10 przypadków

7 października – 5 przypadków
6 października –
 11 przypadków
5 października – 2 przypadki
4 października – 2 przypadki

3 października – 3 przypadki
2 października – 5 przypadków

1 października – 7 przypadków

Łącznie: 141 nowych, potwierdzonych przypadków w Nowym Sączu

 

Zakażenia na przestrzeni ostatnich 14 dni w powiecie nowosądeckim

14 października – 53 przypadki
13 października – 33 przypadków
12 października – 28 przypadków

11 października – 35 przypadków
10 października – 28 przypadków

9 października – 32 przypadki
8 października – 29 przypadków

7 października – 15 przypadków
6 października –
 13 przypadków
5 października – 8 przypadków
4 października –
 8 przypadków
3 października – 8 przypadków
2 października – 18 przypadków

1 października – 20 przypadków

Łącznie: 328 nowych, potwierdzonych przypadków w powiecie nowosądeckim

Na Sądecczyźnie 2 134 osoby na kwarantannie
W Nowym Sączu na dzień 14 października mamy 151 osób aktywnych, zainfekowanych koronawirusem. W powiecie nowosądeckim jest to natomiast 378 aktywnych przypadków koronawirusa. Na godzinę 9:30 w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim 1427 osób przebywało na kwarantannie z polecenia Sanepidu (miasto – 430, powiat – 997), 51 osób przebywało na tzw. kwarantannie granicznej (miasto – 28, powiat – 23) oraz 656 osoby były objęte nadzorem epidemiologicznym (miasto – 354, powiat – 302).

źródło: PAP
fot. archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź