miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ponowny pochówek gen. Bronisława Pierackiego już w tę niedzielę

0 137

W niedzielę (14 października) odbędzie się ponowny pochówek generała Bronisława Wilhelma Pierackiego na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu. Uroczystość ta została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Czytaj również: Na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu miała miejsce ekshumacja szczątków gen. Pierackiego [ZDJĘCIA]

 

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 mszą świętą w Bazylice Kolegiackiej św. Małgorzaty, następnie kondukt żałobny przejdzie ulicami: Wyszyńskiego, przez Rynek, Jagiellońską, Mickiewicza do Alei Wolności, gdzie trumna ze szczątkami generała spocznie w mauzoleum.

Następnie odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy „Czynu Niepodległościowego Sądeczan w 1918r.”, wmurowanej w budynek Miejskiego Ośrodka Kultury, który powstał jako Dom Strzelecki im. Bronisława Pierackiego.

Bronisław Pieracki był legionistą, oficerem Wojska Polskiego, Ministrem Spraw Wewnętrznych II RP, wicepremierem i współpracownikiem Józefa Piłsudskiego. Został zamordowany 15 czerwca 1934 roku przez ukraińskiego nacjonalistę. Pierwotnie został pochowany w  grobie rodzinnym na cmentarzu miejskim w Nowym Sączu. Po roku trumnę generała (awansowanego pośmiertnie) przeniesiono do mauzoleum na Starym Cmentarzu. W 1940 roku niemieccy okupanci trumnę generała wraz z płytą na Cmentarz Komunalny.

Od dawna różne organizacje patriotyczne wnosiły o przeniesienie zwłok Bronisława Pierackiego na Stary Cmentarz. Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowaka przychylił się pozytywnie do tych próśb. W związku z tym należało odnaleźć żyjącą rodzinę generała i uzyskać od nich pozwolenie na zmianę miejsca pochówku.

Ponowny pochówek przywróci generałowi Pierackiego należne miejsce w historii miasta. To wydarzenie będzie manifestacją patriotyzmu sądeczan w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Opr.: Klaudia Celusta
Źródło i fot.: nowysacz.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź