miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Prezes Newagu – Zbigniew Konieczek został Honorowym Obywatelem Nowego Sącza!

0 2 145

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza został oficjalnie nadany Zbigniewowi Konieczkowi, który sprawuje funkcję prezesa zarządu firmy Newag S.A. Wniosek w tej sprawie wystosował Ryszard Nowak, prezydent Miasta Nowego Sącza. Czternastu radnych opowiedziało się za przyjęciem uchwały, natomiast pięć osób wstrzymało się od głosu.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Pomnik Piłsudskiego na Kasztance już niedługo ozdobi Al. Wolności! Trwają prace [ZDJĘCIA]

 

– Nie ulega wątpliwości, że Zbigniew Konieczek zasłużył się dla Nowego Sącza. Zapisał się w historii miasta, ponieważ uratował znaczący zakład. Każdy pamięta 2001 rok, kiedy Newag miał przestać istnieć i wówczas były różne plany: wyprzedania, rozprzedania i zjawił się inwestor, ale bez takiego menagera nie byłoby szans uratować tej firmy. Powinniśmy honorować takich mieszkańców Nowego Sącza. Zbigniew Konieczek pomaga najbardziej potrzebującym, a więc to nie jest tak, że człowiek, który dorobił się zapomniał o swoich najbliższych czy sąsiadach – powiedział Tadeusz Gajdosz, radny Miasta Nowego Sącza (PO).

Zbigniew Konieczek z Newagiem związany jest od ponad trzydziestu lat. Karierę zawodową rozpoczynał na stanowisku mechanika pojazdów spalinowych. W latach 1984-1988 pracował jako mistrz produkcji na wydziale napraw lokomotyw spalinowych, a w roku 1988 objął stanowisko kierownika oddziału napraw wózków wagonowych. W latach 1996-1998 pracował jako specjalista ds. marketingu. W 1998 roku na trzy lata opuścił spółkę, by objąć stanowisko prezesa zarządu w Kuźnia Glinik sp. z o.o. z siedzibą w Gorlicach. W czerwcu 2001 roku wrócił do firmy i objął funkcję prezesa zarządu spółki Newag S.A.

– Zbigniew Konieczek, prezes zarządu Newag S.A., jest przykładem odwagi czasów współczesnych. W 2001 roku wraz z grupą najbliższych współpracowników zdecydował się objąć zarządzanie sądeckimi Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego. Zrobił to w momencie, kiedy firma znajdowała się w bodaj najtrudniejszym punkcie swojej historii. Po latach wiceprezes i dyrektor finansowy Newagu Bogdan Borek, określił tamtą sytuację krótko: „Ktoś, kto oceniałby kondycję firmy w oparciu o sprawozdania finansowe, jednoznacznie określiłby jej stan, jako upadłość”. Pusty portfel zamówień, zwolnienia grupowe, liczne strajki trzytysięcznej załogi, powszechna frustracja i brak perspektyw – tak wyglądał obraz zakładu wiosną 2001 roku. Potrzeba było nie lada odwagi i determinacji, by dobrowolnie pójść pod prąd wydarzeń, spychających sądeckie ZNTK w otchłań niebytu – podkreślił Ryszard Nowak, prezydent Miasta Nowego Sącza w uzasadnieniu wniosku.

Zbigniew Konieczek uzyskał tytuł technika w Technikum Kolejowym w Nowym Sączu, a następnie tytuł inżyniera Politechniki Krakowskiej na Wydziale Transportu (kierunek: utrzymanie i eksploatacja pojazdów). Ukończył też studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Firmą w Wyższej Szkole Biznesu-NLU w Nowym Sączu.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik, Newag S.A. (zdjęcie główne)

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź