miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Prezes spółki NOVA z aktem oskarżenia! Krzysztof K. posiedzi 5 lat?

0 3 774

Jest akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi K. – prezesowi spółki NOVA (operator śmieci i składowiska śmieci w Nowym Sączu), będącej pod bezpośrednim nadzorem prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla – udało się nieoficjalnie ustalić naszej redakcji. Akt oskarżenia wpłynął końcem września do Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Sprawa czeka na ustalenie terminu na wokandzie. Według naszej wiedzy prezes K. otrzymał zarzuty z artykułu 183 Kodeksu Karnego. Oskarżenie wpłynęło również do jednego z współpracowników Krzysztofa K. w spółce. Według naszej wiedzy prezesowi K. grozi 5 lat więzienia, współpracownikowi nawet 10 lat za kratkami. Do sprawy będziemy wracać.

Czytaj również: Przed nami 1000 dni utrudnień na drodze powiatowej. Rozpoczęto prace warte 25 milionów złotych [Zdjęcia, film]

Warto przypomnieć, że Krzysztof K. to jedna z głównych postaci Koalicji Nowosądeckiej. Były radny rady miasta Nowego Sącza z list Koalicji Nowosądeckiej, zrzekł się mandatu, dzięki czemu zasiadł na stanowisku prezesa NOVEJ.

W styczniu 2021 roku naszej redakcji dało się dotrzeć do protokołu pokontrolnego kontroli, która miała miejsce w spółce NOVA. W skutek podjętych działań przez Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie ustalono liczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółki m.in. unieszkodliwiania na czaszy składowiska odpadów, które posiadają właściwości niebezpieczne (HP7 rakotwórcze, HP4 drażniące). W efekcie czynności podejmuje m.in. Sąd Rejonowy oraz Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu. Nałożona została m.in. kara miliona złotych na spółkę. O sprawie informowaliśmy TUTAJ – KLIK i TUTAJ – KLIK.

 

Art. 183. KK Naruszanie przepisów w postępowaniu z odpadami
§ 1. Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, unieszkodliwia, transportuje odpady lub substancje albo dokonuje odzysku odpadów lub substancji w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wbrew przepisom przywozi z zagranicy substancje zagrażające środowisku.
§ 3. Karze określonej w § 1 podlega, kto wbrew obowiązkowi dopuszcza do popełnienia czynu określonego w § 1, 2 i 4.
§ 4. Karze określonej w § 1 podlega, kto wbrew przepisom przywozi odpady z zagranicy lub wywozi odpady za granicę.
§ 5. Kto bez wymaganego zgłoszenia lub zezwolenia albo wbrew jego warunkom przywozi z zagranicy lub wywozi za granicę odpady niebezpieczne, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 5a. Karze określonej w § 5 podlega, kto porzuca odpady niebezpieczne w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania.
§ 6. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1–5a działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 5.

fot.: archiwum miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź