miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Przedsiębiorcy chcą budować chodnik i progi dla mieszkańców ul. Zakładników! Ratusz blokuje inwestycje?

0 620

W związku z sytuacją na ul. Zakładników w Nowym Sączu, otrzymaliśmy list otwarty od przedsiębiorców, których siedziba firmy zlokalizowana jest właśnie przy tej ulicy. Twierdzą, że bardzo zależy im na bezpieczeństwie mieszkańców i chcą żyć z nimi w jak najlepszych relacjach, a winą obarczają władze miasta Nowego Sącza. Zapowiadają, że jeśli sytuacja się nie zmieni, zorganizują protest i skierują sprawę do sądu.

 

Czytaj również: Generator ofert – ruszają bezpłatne szkolenia dla organizacji pozarządowych

 

Oświadczenie wystosowały dwie firmy: PMP Style, EKO – Ziem Andrzej Gumulak oraz MDD Marek Żywczak, ZCB CERKON. “Czujemy się dyskryminowani! … Dlaczego od pewnego czasu w Nowym Sączu są równi i równiejsi przedsiębiorcy? Dlaczego jednych traktuje się lepiej innych gorzej? … Sfinansujemy budowę progów zwalniających jak również będziemy partycypować w kosztach budowy chodników przy ul. Zakładników bo zależy nam na bezpieczeństwie mieszkańców i chcemy żyć z nimi w jak najlepszych relacjach”. List publikujemy w całości poniżej.

 

 

Czy Nowy Sącz już Dobrze nie wróży?
Odpowiedź na: Artykuł z dnia 18.02.2020 r. red. Gajewskiego na portalu Sądeczanin info tyt. „Interwencja Sądeczanina. Mieszkańcy ul. Zakładników mają dość. Proszą o pomoc”. 

Szanowni Państwo !

My niżej podpisani przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą przy ul. Zakładników w Nowym Sączu pragniemy odnieść się do treści artykułu opublikowanego przez Państwa w dniu 18 lutego 2020 roku. Osiedle Biegonice jest od lat nazywane osiedlem przemysłowym naszego miasta. Nie bez przyczyny, ponieważ to właśnie tutaj swoją działalność prowadzi wiele firm dając zatrudnienie setkom Nowosądeczan i przyczyniając się do rozwoju gospodarczego naszego miasta. Dotyczy to praktycznie wszystkich części osiedla Biegonice czy to przy ul. Elektrodowej, Towarowej, Węgierskiej jak również ulicy Zakładników gdzie ulokowanych jest wiele przedsiębiorstw. Jednak od ponad roku nasza działalność jest nastawiona na ogromną krytykę, bardzo liczne kontrole rozmaitych instytucji czy również najazdy różnych osób na tereny gdzie prowadzimy działalność gospodarczą. Czy Nowy Sącz już dobrze nie wróży?

Pierwsza firma funkcjonuje przy ul. Zakładników nieprzerwanie od 1961 roku. Zakład Ceramiki Budowlanej, na którego terenie leży miejsce pamięci narodowej, a które właściciel zakładu z własnej inicjatywy i za własne pieniądze wybudował i nad którym sprawował opiekę. Za działkę na której usytuowane są groby płacił także podatki on i jego następcy. Zaznaczyć należy, że Niemcy na miejsce straceń nie wybierali centrów miast lecz mordowali Polaków w niedostępnych miejscach tak by z biegiem lat ślad po nich zaginął bezpowrotnie. Aby to miejsce zyskało obecny, godny wygląd niezbędne były potężne środki finansowe, które Jan Kądziołka nie wahał się ponieść. Nigdy to miejsce nie było zamykane dla mieszkańców, zawsze było ulokowane wśród firm. Niejednokrotnie po powodziach, czy gwałtownych ulewach to właśnie właściciele miejsca wraz z pracownikami, nie mieszkańcy, nie Urząd Miasta doprowadzali to miejsce do porządku. Z czasem przy ul. Zakładników powstawały i powstają kolejne firmy inwestując w tym terenie spory kapitał. Jest nam bardzo przykro, iż po raz kolejny pisze się o naszej działalności nie pytając nas o wyrażenie własnej opinii czy nie dając nam nawet możliwość wypowiedzenia się w sprawie. Powołując się na rzetelność dziennikarską bardzo prosimy o publikacje także naszego stanowiska.

W dniu 6 kwietnia 2019 roku na terenie miejsca straceń “Brzezinka Biegonicka”, leżącym na terenie prywatnym odbyła się konferencja prasowa z udziałem Pana Ludomira Handzla, o której właściciele terenu jak również przedsiębiorcy nie zostali poinformowani. Do czasu wspomnianej konferencji do naszych firm nie zgłosił się żaden mieszkaniec, nie wpłynęło żadne pismo, żadna uwaga na temat naszych działalności. Z przekazów medialnych dowiedzieliśmy się, że władze miasta bez konsultacji z przedsiębiorcami chcą ustawić (na jedynej drodze do firm!!!) znak ograniczenia tonażu 3,5 tony, który w praktyce oznacza również zakaz wjazdu dla przedsiębiorców co jest wyraźnym sygnałem dyskryminacji naszej działalności. Podkreślamy, że nasze firmy posiadają wszystkie niezbędne zezwolenia, mamy podpisane umowy z kontrahentami, umowy kredytowe i obowiązuje nas wiele terminów.

Kolejnym ważnym jak nie najważniejszym czynnikiem w sprawie zamknięcia nam drogi jest fakt, że ul. Zakładników z drogi gruntowej stała się asfaltową tylko dzięki Panu Janowi Kądziołce, który z synami i pracownikami ZCB doprowadził ją do dzisiejszego stanu.

Z własnych środków zakupili żwir, pod podbudowę drogi, własnym transportem dowiózł i z wykorzystaniem własnego sprzętu ciężkiego oraz pracowników przygotował podbudowę. Mocno partycypował, także w kosztach asfaltu.

Jak można chcieć teraz zamknąć tą jedyną drogę dojazdu? Proszę zauważyć, że podbudowa wraz z drogą została wybudowana w latach 90, po tym czasie praktycznie nie były wykonywane prace remontowe tej drogi. Została wykonana naprawdę solidnie jak na te czasy. Wystarczy spojrzeć na niektóre ulice Nowego Sącza, które po dwóch trzech latach nie nadają się do użytku.

Bezpośrednio po niezapowiedzianej wizycie prezydenta wybraliśmy się do Sądeckiego Ratusza w celu spotkania z Prezydentem a tam usłyszeliśmy od sekretarki Pana Prezydenta, że Pan Prezydent Ludomir Handzel i Wiceprezydent Artur Bochenek nie są zainteresowani rozmową z nami! Wtedy podczas spotkania z dziennikarzami, którzy byli świadkami, że u prezydenta pocałowaliśmy przysłowiową klamkę obiecaliśmy, że sfinansujemy budowę progów zwalniających jak również będziemy partycypować w kosztach budowy chodników przy ul. Zakładników bo zależy nam na bezpieczeństwie mieszkańców i chcemy żyć z nimi w jak najlepszych relacjach.

Podczas zorganizowanego w siedzibie Zarządu Osiedla Biegonice spotkania z udziałem Członków Zarządu Osiedla, mieszkańców, Zarządu Dróg jak również przedsiębiorców podtrzymaliśmy swoje stanowisko, iż będziemy partycypować dla dobra i bezpieczeństwa mieszkańców w kosztach budowy chodnika jak również montażu progów zwalniających. Niestety do dnia dzisiejszego nikt w tej sprawie z Sądeckiego Ratusza się z nami nie kontaktował. Do dziś przy ul. Zakładników zamontowany jest znak 3,5 tony, który ogranicza jedyny dojazd do naszych firm powodując w ten sposób straty finansowe! Bo jak ma dojechać do nas klient z ulicy skoro to jedyna droga dojazdu ograniczona znakiem 3,5 tony? Coraz bardziej nabieramy przekonania, że cała ta “akcja” z ul. Zakładników jest podyktowana jedynie chęcią załatwienia niepokornego radnego, który publicznie ośmiela się krytykować “Ratusz”. Nikomu tu nie zależy na przedsiębiorcach płacących podatki i tworzących miejsca pracy, ważne jest tylko by oponent “stulił uszy”. Przykre jest także i to, że do tych rozgrywek wykorzystuje się cynicznie mieszkańców, którzy są tylko środkiem do uzyskania celu. Gdyby tak nie było to już dawno zamontowano by tam progi zwalniające i ułożono chodnik.

W związku z powyższym po raz kolejny deklarujemy chęć partycypacji w kosztach budowy chodnika i progów zwalniających tak aby ruch naszych samochodów i pieszych był bezpieczny. Zależy nam na dobrych relacjach z mieszkańcami ul. Zakładników dlatego, że potencjał miasta tworzą zarówno mieszkańcy jak i przedsiębiorcy. Jesteśmy wrażliwi na potrzeby lokalnej społeczności. Staramy się w miarę naszych możliwość wspierać działalność stowarzyszeń czy zarządów osiedlowych. Każdy z nas w miarę możliwości wsparł Jubileusz 750-lecia Parafii św. Wawrzyńca w Biegonicach bo czujemy współodpowiedzialność za losy naszej parafii i dzielnicy. Nie odcinamy się od społeczności lokalnej, wręcz przeciwnie, jesteśmy i chcemy być częścią tej społeczności.

Dlaczego od pewnego czasu w Nowym Sączu są równi i równiejsi przedsiębiorcy? Dlaczego jednych traktuje się lepiej innych gorzej? O jednym z przedsiębiorców rozwieszano nawet plakaty na każdym miejskim przystanku z informacją, że cyt: „Sądecki Przedsiębiorca torpeduje inwestycje Miasta! Nowy Sącz może stracić 150 000 000 zł!”. Nam zamyka się jedyną drogę do firm! A już za chwile Urząd Miasta Nowego Sącza zwróci się do nas o zapłatę podatków, które zawsze sumiennie płacimy! Jak mamy zapłacić podatki skoro zamyka się nam jedyny dojazd do naszych przedsiębiorstw przez co ponosimy straty.

Czy władze miasta chcą w ten sposób zmusić nas do wyprowadzki z ulicy Zakładników? Z Nowego Sącza? Tak jak wyprowadził się Jesienny Festiwal Teatralny?

Nie pozwolimy na to ! bo to w tym miejscu inwestowaliśmy lata własne środki finansowe bo Nowy Sącz zawsze dobrze wróżył nie zależnie jaka opcja polityczna w mieście rządziła to nasz królewski gród był przedstawiany jako wzór Samorządu Przyjaznego rozwoju przedsiębiorczości! Czy dlatego rok temu zlikwidowano logo Nowy Sącz Dobrze Wróży? Bo już dobrze nie wróży? Czy to działanie celowe ? Listy do Władz Miasta pisali już nauczyciele, dziennikarze ( którzy jak donoszą media byli ostatnimi czasy szpiegowani) teraz czas na kolejną niezadowoloną grupę społeczną czyli nas Przedsiębiorców.

Przez działania Urzędu Miasta Nowego Sącza jesteśmy narażeni na ogromne straty. W takiej atmosferze i warunkach ciągłych kontroli nie możemy normalnie pracować! Setki ludzi może stracić pracę. Z kolei innym przedsiębiorcom ułatwia się możliwość dojazdu do firm innym oddaje za darmo na 10 lat plac pod warunkiem, że go wyremontuje i będzie prowadził przez 10 lat działalność związaną z wynajmem miejsc parkingowych i tutaj pada jasna argumentacja, że to dla miasta jest korzystne. Nam natomiast miasto nie pozwoli uczestniczyć w kosztach budowy chodnika, który ma służyć mieszkańcom ul. Zakładników i zwiększyć ich bezpieczeństwo? To nie jest korzystne dla Miasta Nowego Sącza? Stawiamy pytanie czy może takie działania ze strony Urzędu Miasta są efektem tego, że współpracujemy z firmą rodziny jednego z radnych, który nie jest w grupie radnych Prezydenta Nowego Sącza, a Prezesem jednej z firm jest człowiek, który startował do Rady Miasta z list Krzysztofa Głuca?

Zwracamy się również z prośbą do Komisji Infrastruktury i Środowiska Rady Miasta Nowego Sącza o zorganizowania posiedzenia komisji poświęconego dyskryminacji naszych firm przez Urząd Miasta jak również o objęcie nadzorem procedury zmian planu zagospodarowania przestrzennego Nowego Sącza dotyczącego m.in. ul. Zakładników! Docierają do nas sygnały, że rozwój naszych przedsiębiorstw może być blokowany, a do tego nie dopuścimy.

Szanowni Państwo!
Powtórzymy to jeszcze raz!
W pełni rozumiemy obawy mieszkańców ul. Zakładników. Opieszałość Urzędu Miasta w celu budowy chodnika i remontu ulicy jest niezrozumiała. Zapewniamy wszystkich Państwa nam również zależy na bezpieczeństwie wszystkich użytkowników ruchu przy ul. Zakładników, jesteśmy gotowi partycypować w kosztach budowy chodnika użyczymy również swój sprzęt aby bezpieczeństwo poprawić oraz sfinansujemy budowę progów zwalniających, część działek wzdłuż ulicy została już przejęta przecież przez Urząd Miasta właśnie pod budowę chodnika czy też poszerzenie obecnej drogi.

Wyrażamy gotowość do współpracy bo zależy nam na bezpieczeństwie mieszkańców oraz naszych pracowników i zależy nam aby Nowy Sącz znowu Dobrze Wróżył!

Jeśli nadal Urząd Miasta nie podejmie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom jak również przedsiębiorcom działającym przy ul. Zakładników będziemy zmuszeni do organizacji protestu i skierowania sprawy na drogę sądową i poinformowania mediów ogólnopolskich.

Z poważaniem,
właściciele

Do wiadomości:
Adam Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
Zbigniew Ziobro – Minister Sprawiedliwości
Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski
Witold Kozłowski – Marszałek Woj. Małopolskiego
Wiktor Durlak – Senator RP
Posłowie na Sejm RP – Arkadiusz Mularczyk, Wiesław Janczyk, Urszula Nowogórska, Patryk Wicher, Anna Paluch, Edward Siarka, Andrzej Gut-Mostowy, Jagna Marczułajtis – Walczak, Barbara Bartuś.
Radni Sejmiku Woj. Małopolskiego
Radni Rady Miasta Nowego Sącza
Zarząd Osiedla Biegonice w Nowym Sączu

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź