miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Muzycznego „Kraina Marzeń” w Nowym Sączu świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

„Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy.”

0 973

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Nazwa placówki włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF. Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa.

Czytaj również: Sądeccy policjanci współorganizowali międzynarodową konferencję naukową na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego

Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane. Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju.

Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiło także Niepubliczne Przedszkole Muzyczne „Kraina Marzeń”, które zorganizowało w ramach tego dnia zajęcia dydaktyczne o prawach dziecka, Niebieski marsz w okolicy Przedszkola, ale również przedszkolaki wraz z nauczycielami ubrali się na niebiesko tym samym solidaryzując się ze wszystkimi dziećmi z każdego zakątka świata. Przedszkole zadbało również o edukacje rodziców udostępniając wiele artykułów m.in.: o relacjach międzyludzkich, partycypacji dzieci i młodzieży, co zrobić gdy nasze dzieci odczuwają niepokój itp.

Janusz Korczak

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź