miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Przestańcie nas mordować! [Felieton]

4 685

Wystarczy! Czas tolerowanie zła musi się skończyć. Trzeba jasno, głośno i wyraźnie wykrzyczeć przesłanie do władz Nowego Sącza, a także do naszych 4044  współobywateli.

 

Czytaj również: W Trzech Koronach działali dla Róży! Zebrali prawie 20 tys. złotych

 

Do tych pierwszych przesłanie musi być proste: Koniec taryfy ulgowej. Nie zgadzamy się na opowiadanie kolejnych bajek, o podpisanych umowach z NFOŚiem, WFOŚsiem, czy innym BOSiem, telefonach antysmogowych, kampaniach edukacyjnych, programach kawka i innych ćwierćśrodkach, które do NICZEGO nie prowadzą. Waszym obowiązkiem – Prezydenta oraz Rady Miasta – jest opracowanie i uchwalenia takiego prawa miejscowego, które uniemożliwi mordowanie nas. NATYCHMIAST!

A jak nie wiecie, jak to zrobić jeźdźcie do Krakowa – prezydent Majchrowski i rajcy krakowscy Wam to wytłumaczą. I nie ma tu miejsca na żadne „ale”. Już teraz widać, a przecież to dopiero początek funkcjonowania krakowskiego prawa, że stolica województwa stała się zdecydowanie najjaśniejszym punktem, na czarnej mapie rakotwórczej śmierci wiszącej nad Małopolską.

Oczywiście, uchwalcie także wszelkie możliwe środki osłonowe. 100% dopłaty do błękitnego węgla, dla każdego kto chce go zakupić w każdej ilości, 100% dopłaty do wymiany pieców węglowych na gazowe, 100% dopłaty dla przyłączy do sieci ciepłowniczej, odszkodowania dla posiadających kominki na drewno… Uchwalcie, co tam sobie chcecie i co mądrego Wam do głowy przyjdzie, aby pomóc ludziom. Można i trzeba to zrobić. I nie gadajcie, że w budżecie nie ma pieniędzy! To brednie!

Nie interesują nas nowe ronda, wyremontowane nawierzchnie ulic, psie parki, czy kolejna wymiana kostki na rynku. Nawet nowy basen nad Łubinką, most zachodni, wschodni, czy południowy oraz Park Strzelecki też mamy gdzieś. Bo po co nam to wszystko w środku JEDNEJ WIELKIEJ KOMORY GAZOWEJ. Po co nam ta piękna infrastruktura? Żebyśmy mogli w pięknym otoczeniu umierać, gdy z każdym dniem, każdy z nas będzie powoli zapadał na nowotwór, a komórki rakowe z każdą godziną będą toczyć każdą część naszego chorego ciała. Nas, naszych rodziców, nasze dzieci. Nie chcemy, aby przez WASZE ZANIECHANIA musiały nam wypadać włosy po chemioterapii, osłabiać kości po radioterapii , a przez resztę życia być zmuszonym do leczenia hormonami. MY TEGO NIE CHCEMY! Pojmujecie to? Dotarło to do waszych mózgów?

Do naszych współmieszkańców, do właścicieli 4044 pieców węglowych, zwanych potocznie kopciuchami, którzy wciąż i wciąż nas zatruwają też mamy apel: Opamiętajcie się. Nie mordujcie Was samych, Waszych dzieci, Waszych sąsiadów, przyjaciół, znajomych. Wiemy, że części z Was będzie z początku ciężko, że wielu z Was będzie musiało mocno oszczędzać, aby najbliższe zimy przeżyć we względnie komfortowych warunkach. Dlatego razem z nami wymuście  na rządzących w tym mieście zmianę prawa. Zmianę, która właśnie WAM ma przede wszystkim finansowo pomóc. Wystąpmy wszyscy razem, jak trzeba chodźmy na ratusz i nie ruszajmy się spod niego, aż do skutku. Trudno, jeśli nie ma innej możliwości, jeśli żadne argumenty nie przemawiają, konieczna jest rewolucja. Rewolucja nie tylko w myśleniu, lecz i w działaniu. Zróbmy ją wspólnie!

Mamy też gorącą prośbę do całej reszty – czyli, tak naprawdę większości – naszej lokalnej społeczności. Organizujcie się, działajcie. Nie odpuszczajcie tematu wyrażając swoje poglądy tylko poprzez głośne wzdychanie i wypowiadanie cichej dezaprobaty w prywatnych rozmowach. Budujcie wśród swoich bliskich i znajomych czynny opór wobec NIC NIE ROBIENIA dzisiejszych władz. Twórzcie grupy poparcia na portalach społecznościach, organizujcie  spotkania, pikiety, marsze, demonstracje, co tylko Wam na myśl wpadnie. Byleby to przyniosło efekt. Bierzcie adwokatów i oddawajcie kogo się do sądu.

P.S. Dziś normy zanieczyszczenia powietrza w Nowym Sączu zostały przekroczone  – sprawdź sam na nowysacz.pl o ile procent!

Dr Hyde and Mr Jekyll
fot. pixabay.com

Komentarze Facebook
Zobacz również
4 Komentarze
 1. Jurek pisze

  Władze miasta mają teraz inne zmartwienie a nie Dym z komina.. To zmartwienie to kupić czy nie kupić tablety

  1. xaxa121 pisze

   Pierwszt tekst, który popieram na tym portalu. Poza atakowaniem Handzla, może więcej takich apeli, zbierania podpisów? Bo to co wam mogę powiedzieć to żadna władza nie zrobi wprowadzenia zakazu palenia piecami i węglem jak to jego większość wyborców.
   Zakaz podobny do tego jak w Krakowie wejdzie w życie najprędzej za 3 lata jak to już któryś z radnych wspominał, więc kupa czasu.

 2. qwerty pisze

  może przestańcie lepiej pisać te felietony

  1. Z we gb pisze

   Dobrze przestaniemy. Tylko pensji nie wypłaca bez posania tekstów. Nie liczy się jakość tekstów, a ilość. Zaliczone odchaczone

Zostaw odpowiedź