miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Psi saperzy po raz trzeci pojadą do Ukrainy

0 528

Trzecia, tym razem, najliczniejsza grupa psów, wyszkolonych w ramach projektu Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej oraz Służby ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej (FPI) zostanie przekazana ukraińskim przewodnikom. Zwierzęta trafią do batalionu rozminowywania działającego w ramach sił zbrojnych Ukrainy.

Czytaj również: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej już jutro! Kiedy zagrają Polacy? Rezerwuj strefę kibica w Miasteczku Galicyjskim

14 czerwca br. na lotnisku w Łososinie Dolnej, koło Nowego Sącza odbędzie się uroczyste przekazanie kolejnych 12 psów, które zostały wyszkolone w Belgii, w Polsce, we Włoszech, na Malcie, w Luksemburgu i w Finlandii. Psy trafią na służbę w Ukrainie.

W Polsce zwierzęta odbyły 14 dniowy turnus adaptacyjny, m.in. na terenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, podczas którego ukraińscy przewodnicy mogli zapoznać się ze swoimi nowymi podopiecznymi.

Uroczyste przekazanie psów będzie miało miejsce jutro, piątek 14 czerwca na lotnisku Nowy Sącz – Łososina Dolna.

******

Projekt Komisji Europejskiej dla Ukrainy obejmuje wyszkolenie w sumie 50 psów, które będą służyć ukraińskiemu społeczeństwu walczącemu z rosyjską napaścią na ich kraj.

Odnajdywanie i unieszkodliwianie pocisków, ładunków, materiałów wybuchowych czy materiałów radioaktywnych stanowi integralną część przywracania bezpieczeństwa cywilom, infrastrukturze i obiektom o znaczeniu krytycznym.

Pilotażowy program Komisji Europejskiej ma na celu wykrywanie materiałów radiologicznych, które mogły zostać wywiezione ze szpitali po rosyjskiej inwazji i ukryte przez przestępców. Specjalnie wyszkolone psy zostały również wyposażone w urządzenia służące do wykrywania tych substancji podczas przeszukiwań terenów wyzwolonych. Ta inicjatywa jest częścią ogólnych działań Komisji Europejskiej w zakresie zwalczania zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN) oraz materiałów wybuchowych.

Projekt realizowany jest z pełnym poszanowaniem unijnych zasad bezpieczeństwa zwierząt. Do tej pory żaden pies nie zginął podczas wykonywania zadań związanych z wykrywaniem materiałów wybuchowych lub rozminowywaniem. Komisja Europejska dołożyła wszelkich starań, aby zapewnić psom odpowiedni sprzęt ochronny, który ma chronić je podczas wykonywania obowiązków służbowych. Psy zostały wyposażone w specjalne buty, okulary oraz specjalne szelki ochronne. Dodatkowo, każdy pies został zaopatrzony w apteczkę medyczną, otrzymał specjalną budę transportową oraz dodatkowe wyposażenie i karmę na okres 1 miesiąca. Komisji Europejskiej bardzo zależy na dobrostanie zwierząt.

Źródło i fot.: KaOSG w Nowym Sączu

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź