miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Radni za! Hans Bax otrzyma Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”

0 1 034

Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Nowego Sącza radni przyjęli uchwałę w sprawie przyznania Tarczy Herbowej „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” Hansowi Bax z Holandii, który przyczynił się do sukcesu oraz rozwoju nowosądeckiego Biennale Pasteli.

 

Czytaj również: Kluby „Wybieram Nowy Sącz” oraz PiS domagają się planu naprawczego dla spółki NOVA!

 

– Od 1987 roku organizowany jest w Nowym Sączu przez Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych konkursowy przegląd malarstwa w technice pastelu. Początkowo wydarzenie o skromnym zasięgu, nabrało z biegiem lat znacznie szerszego znaczenia, a od 2002 roku zyskało rangę Międzynarodowego Biennale Pasteli. Do sukcesu i rozwoju nowosądeckiego Biennale Pasteli przyczynił się wybitnie Hans Bax. Jest on znanym i cenionym w Holandii przedsiębiorcą – przewodniczącym międzynarodowego holdingu Sakura i Royal Talents, producentów materiałów malarskich dla artystów plastyków, doradcą prawno-finansowym Dworu i Rządu Królestwa Niderlandów. Hans Bax jest zadeklarowanym przyjacielem Polski i Polaków, pełnił funkcję Honorowego Konsula Polski w Holandii, działając aktywnie na rzecz przyjęcia naszego kraju do NATO i UE. Wspomagał różne inicjatywy kulturalne i charytatywne w naszym kraju, za co został odznaczony wysokimi odznaczeniami: przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP oraz Odznaką Honorową „Bene Merito”, przyznaną przez Ministra Spraw Zagranicznych RP – podkreślił Krzysztof Kuliś, prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz komisarz Ogólnopolskich Wystaw Pasteli.

Hans Bax przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Honorowego Międzynarodowego Biennale Pasteli, sponsorował udział wybitnego artysty i krytyka sztuki z Holandii w jury konkursu, fundował nagrody rzeczowe, umożliwił kilkukrotnie zorganizowanie prezentacji Biennale Pasteli w Rotterdamie, aktywnie promował na świecie idee konkursu.

Uhonorowanie Hansa Baxa Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” będzie stosownym wyrazem pamięci i wdzięczności naszego miasta za życzliwą pomoc oraz zasługi położone na rzecz promowania i wzmacniania sądeckiej marki kulturalnej, jaką bez wątpienia jest Międzynarodowe Biennale Pasteli. Radni podjęli uchwałę (za 12 osób, 7 wstrzymało się).

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź