miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ranking Liceów i Techników w Polsce. Jak wypadły nowosądeckie placówki?

0 2 815

Po raz 24 opublikowano Ranking Liceów i Techników Perspektywy. Jak co roku w zestawieniu można znaleźć placówki z Nowego Sacza. Jak wypadły one w tym roku? Jak zwykle spośród nowosądeckich szkół najlepiej wypadło Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia. Popularny „elektryk”, trzykrotny zwycięzca dorocznego zestawienia (w 2014, 2015 i 2018 r.) tym razem został sklasyfikowany na 6 miejscu. W ogólnopolskim Rankingu Liceów najwyżej, na 106. miejscu jest Akademickie LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Bolesława Chrobrego.

 

Czytaj również: Wiesław Janczyk członkiem Rady Polityki Pieniężnej? Mocny awans posła z Sądecczyzny

 

Od wielu lat powtarzamy, że Ranking Liceów i Techników Perspektywy to profesjonalnie uporządkowana informacja – informuje Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Robimy go przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji. W Rankingu Liceów i Techników korzystamy wyłącznie z zewnętrznych źródeł danych, które pochodzą z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad i Systemu Informacji Oświatowej (SIO).

– Od marca 2020 roku polskie szkoły znalazły się w nieznanej dotąd sytuacji – podkreśla prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, przewodnicząca Kapituły Rankingu. – Zdecydowana większość szkół w Polsce nie była przygotowana na tak dużą i przeprowadzoną w bardzo krótkim okresie zmianę. Nauczyciele i uczniowie zrealizowali przyśpieszony kurs kształcenia zdalnego, co w dłuższej perspektywie może przynieść polskiej szkole korzyści. To, co przez wiele lat wydawało się być niemożliwe, stało się faktem w kilka miesięcy.

Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów:

  • sukcesy szkoły w olimpiadach,
  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych,
  • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

Technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów:

  • sukcesów szkoły w olimpiadach,
  • wyników matury z przedmiotów obowiązkowych,
  • wyników matury z przedmiotów dodatkowych,
  • wyników egzaminu zawodowego.

Pełen ranking znajdziecie na stronie perspektywy.pl.

Najlepszym liceum w Polsce Kapituła uznała XIV LO im. Stanisława Staszica z Warszawy. Na drugim miejscu sklasyfikowano Uniwersyteckie LO z Torunia; na trzecim jest XIII LO ze Szczecina. Najlepszym liceum z Nowego Sącza w rankingu ogólnopolskim jest Akademickie LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Bolesława Chrobrego (miejsce 106.).

Rankingu Liceów 2022 dla Małopolski, z sądeckich liceów najwyżej sklasyfikowane są: Akademickie LO im. Chrobrego (miejsce 8. w województwie), Ogólnokształcące Liceum Akademickie Jezuitów (14. miejsce, a w skali kraju 145.), I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza (22. miejsce), Społeczne LO „SPLOT” (23. miejsce) oraz II LO im. Marii Konopnickiej (41. miejsce w Małopolsce).

W Rankingu Techników Perspektywy 2022 zwyciężyło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II z Kleszczowa, drugie miejsce otrzymało Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) z Warszawy a trzecie – Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP w Gdańsku z Krakowa. Na szóstym miejscu sklasyfikowano Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu (w zeszłym roku i dwa lata temu zajmowało drugą pozycję w Polsce.

W pierwszej setce Rankingu Techników znalazła się w tym roku jeszcze tylko jedna szkoła z Nowego Sącza – Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych – na 52. miejscu (w zeszłym roku na 33.).

W Rankingu Techników 2022 dla województwa Małopolskiego 2. miejsce przypada Technikum nr 7 z nowosądeckiego Elektryka, 10. – Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiego w ZSE, 46. – Technikum Przemysłu Mody im. B. Barbackiego (ZS nr 3) a 47. miejsce Technikum nr 1 (ZS nr 1 im. KEN).

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź