miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Rejestracja samochodów: nie musicie stać w długich kolejkach!

0 486

Sporo zamieszania wśród właścicieli samochodów wprowadziła zmiana niektórych przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Wydziały Komunikacji w starostwach powiatowych w Polsce przeżywają oblężenie kierowców, którzy chcą zarejestrować samochody. Ten pośpiech nie jest konieczny. Zmiany przepisów i wprowadzone sankcje karne dotyczą tylko tych kierowców, którzy zakupili samochód po 1 stycznia 2020 r. – reszta może spokojnie poczekać z zarejestrowaniem auta.

 

Czytaj również: UWAGA! Przymrozi do -17°C! Jak postępować? Dziesięć zasad bezpieczeństwa

 

Kierowcy, którzy zakupili samochody wcześniej, nie muszą więc teraz stać w długich kolejkach – mówi Jacek Maleczek, dyrektor Wydziału Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. – Obowiązują ich poprzednie przepisy, czyli bez sankcji karnych. Dziennie nasz wydział obsługuje około 500 – 600 osób – to naprawdę bardzo dużo. Oczywiście chcemy przyjąć wszystkich, ale jest to fizycznie niemożliwe. Kierowcy czekają w kolejce, denerwują się, narzekają na pracowników, którzy robią wszystko, aby jak najszybciej i najlepiej ich obsłużyć. Jeśli ktoś kupił lub sprzedał samochód w ubiegłym roku może zarejestrować go nieco później – uniknie wtedy długich kolejek i straty czasu.

Kary pieniężne o których mowa w art. 71 ust. 7 i 140 P.r.d będą nakładane w przypadku:

– sprowadzenia po 31 grudnia 2019 r. albo nabycia pojazdu niebędącego pojazdem nowym, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE, gdy datą sprowadzenia pojazdu jest dzień 31 grudnia 2019 r. i niezarejestrowania tego pojazdu w terminie 30 dni od daty jego sprowadzenia;

– nabycie lub zbycia pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP po dniu 31 grudnia 2019 r. i niezawiadomienia o tym starosty w terminie 30 dni od daty nabycia lub zbycia.

Opr. Rafał Kmak
fot.: lublin.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź