miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Rocznica SG oraz uroczyste ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy w KaOSG

0 855

24 maja 2024 r. w Nowym Sączu odbyły się uroczyste obchody XXXIII rocznicy Powołania Straży Granicznej oraz 100. rocznicy utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza. W trakcie uroczystości miało również miejsce ślubowanie 27 nowo wcielonych funkcjonariuszy SG. Centralnym punktem uroczystości był uroczysty apel, który rozpoczął się o godzinie 12.00 na placu apelowym w siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. 

Czytaj również: Małopolscy samorządowcy u swojej patronki

Gospodarz uroczystości – Komendant Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu gen. bryg. SG Adam Jopek – przyjął meldunek od prowadzącego uroczystość, a następnie przywitał się ze sztandarem oraz pododdziałami. Obchody rozpoczęły się odegraniem Hymnu Państwowego oraz podniesieniem Flagi Państwowej na maszt.

– Dzisiaj funkcjonariusze Straży Granicznej chronią granicy nie tylko Rzeczypospolitej Polskiej. Stojąc na straży wschodniej granicy Polski, ochraniamy jednocześnie zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. To wszystko uprawnia mnie, aby użyć sformułowania, że nasza formacja jest sprawna, skuteczna i nowoczesna. Jak daje się zauważyć, sukcesem Naszej formacji nie jest tylko to, że trwa i istnieje, ale to, że się rozwija adekwatnie do sytuacji i zagrożeń – powiedział Komendant KaOSG gen. bryg. SG Adam Jopek podczas swego przemówienia.

Komendant KaOSG podziękował za płynące wsparcie wszystkim przedstawicielom instytucji i służb wspierających Karpacki Oddział Straży Granicznej, działających zarówno w regionie świętokrzyskim, jak i w Małopolsce oraz społeczeństwu tego regionu Polski.

Kończąc swoje wystąpienie Komendant KaOSG pogratulował również wyróżnień, awansów i odznaczeń funkcjonariuszom i pracownikom Oddziału oraz życzył, aby służba i praca była dla wszystkich źródłem codziennej satysfakcji. Przywitał nowo przyjętych funkcjonariuszy w szeregach Straży Granicznej. Pogratulował im wyboru właściwej drogi życiowej i życzył wielu sukcesów w służbie. Generał wspomniał o tym, że służba w Straży Granicznej to zaszczyt i duma oraz źródło satysfakcji, jednak wymagająca wielu poświęceń.

Następnie w obecności Sztandaru KaOSG 27 nowo przyjętych funkcjonariuszy złożyło uroczyste ślubowanie. Wśród nich było 8 kobiet i 19 mężczyzn. Rotę ślubowania przyjął od funkcjonariuszy Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej – gen. bryg. SG Adam Jopek. Po złożeniu ślubowania, nowym funkcjonariuszom błogosławieństwa na służbowej drodze udzielił ks. kpt. SG Robert Młynarczyk – Kapelan KaOSG.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie zaproszonym gościom, funkcjonariuszom i pracownikom odznaczeń. Znalazły się wśród nich m.in.: złote, srebrne Medale za Długoletnią Służbę, złote, srebrne i brązowe Medale za Zasługi dla Straży Granicznej, Odznaki Straży Granicznej oraz Odznaki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Funkcjonariusza Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Medale Pamięci Polskiego Czynu Zbrojnego 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku – Cudu nad Wisłą.  

Następnie wręczono wyróżnionym funkcjonariuszom akty mianowania na kolejne stopnie służbowe. Z okazji Święta Straży Granicznej, 111 funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału  Straży Granicznej zostało mianowanych na kolejne wyższe stopnie służbowe.

Przed uroczystą defiladą, poprzedzoną pokazem musztry paradnej, w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej, a następnie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, została również wykonana Pieśń Reprezentacyjna Straży Granicznej.

Źródło i fot.: KaOSG w Nowym Sączu

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź