miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

„Rocznik Sądecki” ku czci pamięci Jerzego Leśniaka!

0 247

W tym roku Imieniny Miasta Nowego Sącza rozpoczną się od promocji XLVI tomu „Rocznika Sądeckiego” oraz książki poświęconej pamięci sądeckiego dziennikarza Jerzego Leśniaka pt. „Zakochany w Sączu”.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Prezydent zaprasza na VI Spotkanie Małgorzat!

 

W piątek 6 lipca o godz. 14:30 w Sali Ratuszowej im. Stanisława Małachowskiego będzie miała miejsce uroczysta promocja kolejnego tomu „Rocznika Sądeckiego”. Ten tom jest wyjątkowy ze względu na fakt, iż rozpoczyna się od tekstu biograficznego poświęconego zmarłemu przed rokiem Jerzemu Leśniakowi. Tegoroczne wydanie zawiera między innymi historię herbu miasta, uwzględniającą zmiany, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich pięciu lat w związku z wypracowaniem nowej stylistyki znaków naddunajeckiego grodu. W każdym roku wydaniu „Rocznika Sądeckiego” towarzyszy książka w ramach Biblioteki „R.S.”. Tym razem jest to praca Pawła Pasternaka z Tarnowa pt. „Organy i ich twórcy na obszarze ziemi sądeckiej”.

Oprócz tego w publikacji znajdzie się wiele ciekawych artykułów takich jak:

  • „Początki chrześcijaństwa w ziemi sadeckiej” (poświęcony głównie osobie św. Świerada) autorstwa Sławomira Wróblewskiego.
  • „Z dziejów kościoła i parafii w Biegonicach w dobie staropolskiej” autorstwa Marka Smoły
  • „Witkacy w Nowym Sączu” autorstwa Janusza Bobrka.
  • „Mieczysław Ptaszek – kowal, żołnierz, nauczyciel” autorstwa Bogusławy Pasiut.
  • „Nowy Sącz od lojalizmu do niepodległości (1914–1918)” autorstwa Leszka Migrały. Tekst ten nawiązuję do 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
  • Oraz teksty: ks. prof. Kazimierza Talarka, Agaty Tobiasz, Małgorzaty Mirek, Katarzyny Pławeckiej, Doroty Kudyby, Józefa Słowika i innych.

 

 

Następnie będzie miała premiera książki profesora Bogusława Kołcza, dyrektora Zespołu Szkół Akademickich w Nowym Sączu, pt. „Zakochany w Sączu”. Wydawnictwo stanowi wielobarwny portret sądeckiego pisarza, dziennikarza i regionalisty Jerzego Leśniaka. Opowiada również o dalekich podróżach zmarłego przed rokiem autora „Nowej Encyklopedii Sądeckiej”. Książka powstała ku uczczeniu pamięci zmarłego przed laty sądeczanina.

 

Opr.: Klaudia Celusta

Źródło: nowysacz.pl

Fot.: Piotr Droździk

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź