Rondo „pod szpitalem” uporządkowane! Zakończył się remont [Zdjęcia]
Zakończył się remont skrzyżowania ulic Młyńskiej, bulwaru Narwiku, Kilińskiego i Krańcowej. Wczoraj (21 czerwca) oficjalnie zastał oddany ten ważny odcinek drogi w Nowym Sączu będący w ciągu drogi krajowej DK28. Rondo Sądeckich Żołnierzy Wyklętych popularnie nazywane rondem „pod szpitalem” zyskało zupełnie nowy wygląd. Przypomnijmy, na zadanie pn.: Przebudowa drogi gminnej (ul. Młyńskiej) wraz z przebudową skrzyżowania z drogą krajową nr 28 drogą powiatową nr 1605 K w Nowym Sączu w ramach rządowego wsparcia Nowy Sącz uzyskał 3 701 381 złotych. Ta kwota to 50% wartości inwestycji. W ramach prowadzonych prac powstało rondo turbinowe, wykonano nową nawierzchnię asfaltową, chodniki, ścieżki rowerowe i oświetlenie. W tym miejscu zrobiło się naprawdę pięknie, prawda?
Czytaj również: Nawojowska nieprzejezdna. Do kiedy potrwa remont skrzyżowania?
Zadania na drogach gminnych i powiatowych
W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, środki przekazywane są na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych. Wsparcie będzie przyznawane na podstawie wniosków o dofinansowanie, składanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa. Za przeprowadzenie naboru oraz późniejszą ocenę wniosków o dofinansowanie odpowiadali wojewodowie.
Warunkiem uzyskania dofinansowania było złożenie przez właściwego zarządcę drogi wniosku o dofinansowanie u wojewody i spełnienie kryteriów kwalifikacyjnych. Kryteria oceny wniosków określone są w ustawie o Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i wskazują szereg przesłanek, które powinny zostać wzięte pod uwagę przez komisję dokonującą oceny wniosku. Uwzględnia się takie kwestie jak: zwiększenie dostępności transportowej jednostek administracyjnych, zapewnienie spójności sieci dróg publicznych, podnoszenie standardów technicznych dróg powiatowych i gminnych, poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego czy poprawę dostępności terenów inwestycyjnych. Natomiast wojewodowie ustalili szczegółowe kryteria uwzględniające specyfikę i potrzeby regionu.