miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Rondo w Nowym Sączu z imieniem twórcy zasad ekonomii

Uczczą pamięć światowej sławy ekonomisty Carla Mengera

1 1 390

W Nowym Sączu postanowiono uczcić pamięć światowej sławy ekonomisty. Imieniem Carla Mengera nazwano nowe rondo u zbiegu ulic Hallera, Sucharskiego i Barskiej. Twórca austriackiej szkoły ekonomii pochodził z Nowego Sącza. W 2021 roku przypada 100 rocznica śmierci Carla Mengera oraz 150-lecie publikacji jego najważniejszego dzieła – książki Zasady Ekonomii. Inicjatorem i pomysłodawcą był Krzysztof Rzońca.

 

Czytaj również: Dzieciaki pierwszej klasy SP nr 2 w ramach koła naukowego eksperymentowała [Zdjęcia]

 

Decyzję o nadaniu nazwy Carla Mengera podjęli dzisiaj (26 stycznia) sądeccy radni. Podczas Sesji Rady Miasta Nowego Sącza 20 radnych było za, 1 był przeciw (Józef Hojnor). Jedna osoba również wstrzymała się od głosowania (Janusz Kwiatkowski). W głosowaniu nie brał udziału Grzegorz Fecko.

 

 

Carl Menger (ur. 23 lutego 1840 w Nowym Sączu) – austriacki ekonomista, twórca austriackiej szkoły ekonomii.  W roku 1871 opublikował Zasady ekonomii, których wydanie uznaje się za początek szkoły austriackiej. Stworzył teorię wartości i ceny. Opracował prakseologiczną metodologię badań. Szczególną rolę w ekonomii odegrał jego wkład w rozwój koncepcji krańcowej użyteczności, dzięki której mógł odrzucić laborystyczną teorię wartości Adama Smitha i Davida Ricardo.

Gdyby Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii istniała już w XIX wieku to z pewnością jednym z pierwszych jej beneficjentów byłby właśnie Carl Menger. Odkrycie Mengera, Walrasa i Jevonsa w latach siedemdziesiątych XIX wieku określa się mianem „rewolucji marginalistycznej”. Menger nie chciał odrzucić w całości osiągnięć szkoły klasycznej, lecz chciał je zasadniczo wzbogacić o analizę ludzkich potrzeb. Wyjaśnił w ten sposób zjawisko funkcjonowania cen na rynku.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. keisyr pisze

    Światowej sławy ??!!? Bójcie sie boga . Rondo tylko im. św. Lecha Kaczyńskiego !!!1! to miasto zakrawa na wieś !! Już lepszym ekonomistą jest bł. apostoł Mateusz Morawiecki który rozmnaża pieniądze niczym czyniący cuda nad jeziorem !! Pani Prezydent Iwono Mularczyk proszę nie stać bezczynnie tylko ogarnąć ten choas i plucie na św. Lecha Kaczyńskiego który oddał życie po to by ronda mogły nosić jego imię !!!

Zostaw odpowiedź