miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ruszyła policyjna akcja „Bezpieczne wakacje 2024″ na Sądecczyźnie

0 1 034

Dzisiaj ruszyła policyjna akcja pn. „Bezpieczne wakacje 2024″, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, podróżnym oraz turystom, którzy będą wypoczywać na Sądecczyźnie podczas tegorocznych wakacji. W ramach akcji funkcjonariusze będą prowadzić różnorodne działania kontrolne, profilaktyczne i edukacyjne.

Czytaj również: Tą taksówką już nie pojedziesz. Spłonęła osobówka [Zdjęcia]

Okres wakacji to czas wyjazdów i zwiększonego natężenia ruchu drogowego. W celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych i ich skutków oraz zapewnienia maksymalnej płynności ruchu, podczas wakacji policjanci sądeckiej drogówki będą prowadzili wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego w naszym regionie. Zadaniem funkcjonariuszy będzie nie tylko ułatwienie ruchu pojazdów poprzez kontrolę sytuacji na drogach i eliminowanie utrudnień. Policjanci będą również podejmować stanowcze interwencje wobec kierowców, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, nieprawidłowo wyprzedzają, nie stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, nie udzielają pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych czy są pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Taka zdecydowana reakcja jest konieczna, ponieważ, jak wynika z policyjnych analiz, są to nadal główne przyczyny kolizji i wypadków drogowych.

Jednak liczby, tabele czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierujących i pieszych. Dlatego też, podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia przez cały okres wakacji Policja będzie prezentować mapę „Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – WAKACJE 2024″ z bieżącą liczbą i lokalizacją wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Wizualizacja, którą będzie można również znaleźć na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach.

Link do mapy: https://policja.pl/pol/aktualnosci/246680,Policyjna-Mapa-Wypadkow-Drogowych-ze-Skutkiem-Smiertelnym-Wakacje-2024.html

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek. Informujemy, że w Nowym Sączu, tradycyjnie już przy ulicy Bulwar Narwiku, został wyznaczony punkt kontroli autokarów. Policjanci drogówki sprawdzą stan techniczny i wyposażenie pojazdu, uprawnienia kierującego oraz jego trzeźwość. Chęć przeprowadzenia takiej kontroli należy zgłosić policjantom co najmniej 48 przed planowanym wyjazdem. Zgłoszenia przyjmuje sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu pod numerem telefonu 47 833 42 61 (pon.-pt. 7:30-15:30).

Zgłoszenie kontroli powinno zawierać:

  • dokładną datę i czas planowanego wyjazdu (autokar na miejsce kontroli powinien być podstawiony co najmniej 30 minut przed planowanym wyjazdem),
  • nazwę przewoźnika i numer rejestracyjny autokaru,
  • dane zgłaszającego wraz z numerem telefonu kontaktowego.

Można również skorzystać z platformy E-usługi:

https://euslugi.malopolska.policja.gov.pl/mieszkaniec/katalog-e-uslug/eusluga-kontrola-autobusu/formularz

Przypominamy, że na stronie BezpiecznyAutobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

W ramach cyklicznej akcji pod hasłem „Bezpieczne wakacje 2024″ policjanci sądeckiej komendy na obszarze miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego będą prowadzić wzmożone działania nie tylko pod kątem ograniczenia zdarzeń kryminalnych i drogowych, ale również profilaktyki. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom wypoczywającym w naszym regionie, a w szczególności dzieciom i młodzieży.

Wakacje niosą za sobą większe zagrożenie dla najmłodszych z uwagi na specyfikę spędzania wolnego czasu, a jak wiemy próby jego zagospodarowania nie zawsze mają szczęśliwy finał. Latem zwiększa się liczba wypadków drogowych, utonięć, nieszczęśliwych zdarzeń związanych z pracami gospodarskimi z udziałem dzieci i młodzieży. Należy pamiętać, że przyczyną tych wypadków jest nie tylko brawura, lekkomyślność, ale i niedostateczna opieka ze strony dorosłych. Okres wakacyjny sprzyja również eksperymentowaniu z używkami. Dużo młodych ludzi pierwszy kontakt z alkoholem, papierosami czy narkotykami podejmuje właśnie podczas wakacji, ponieważ z dala od rodziców czują się niczym nieskrępowani, a jednocześnie zachęcani przez grupę, sięgają po to, co niedozwolone.

Mając na względzie bezpieczeństwo najmłodszych, sądeccy policjanci będą prowadzili działania profilaktyczno-edukacyjne podczas letnich pikników i festynów, gdzie dzieci będą mogły m.in. wziąć udział w quizach z zakresu bezpieczeństwa, zobaczyć z bliska policyjne radiowozy, motocykle, quady i inny sprzęt służbowy, czy odbić swoje linie papilarne na pamiątkowych dyplomach. W ramach takich spotkań policjanci przypomną również najmłodszym zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, korzystania z Internetu, bezpiecznego spędzania wolnego czasu, w tym nad wodą.

Jak co roku, o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jeziorem Rożnowskim zadbają policjanci z Krakowa i Nowego Sącza w ramach Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie. Głównym zadaniem mundurowych jest zapewnienie porządku publicznego oraz bezpieczeństwa osobom korzystającym z letniego wypoczynku. Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie bliskich tych osób. Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, a w razie zagrożenia niezwłocznie wezwijmy pomoc.

W okresie letnim policjanci będą również prowadzić działania w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą i terenach przywodnych pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”Więcej o akcji i towarzyszącemu jej konkursowi pod hasłem „ARTYSTYCZNY przeWODNIK”  (https://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/32301,Kreci-mnie-bezpieczenstwo-nad-woda-Strona-glowna.html)

ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PORADAMI POLICJANTÓW, JAK BEZPIECZNIE SPĘDZIĆ WAKACJE:

·     porady z zakresu ruchu drogowego dla podróżujących

·     porady prewencyjne na czas letniego wypoczynku

WAŻNE TELEFONY:

·     112 – jednolity numer alarmowy

·     723 694 982 – numer alarmowy do Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie: (codziennie w godzinach 8-20)

·     691 609 999 – numer alarmowy Sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu

·     985 – numer alarmowy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

·     116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży potrzebującej wsparcia, opieki i ochrony

·     800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

·     +48/22 278 77 77 lub +48/608 599 999 – telefon bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych

Życzymy bezpiecznych wakacji!

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź