Dzięki Sądeckim Wodociągom do atmosfery trafia mniej dwutlenku węgla!
Tylko w 2018 roku Spółka Sądeckie Wodociągi wyprodukowała prawie 2,5 tysiąca MWh energii elektrycznej i ponad 3,5 tysiąca MWh energii cieplnej. Energia ta wystarczyłaby, żeby ogrzać oraz zapewnić energię elektryczną dla tysiąca domów w ciągu całego roku.
Czytaj również: Nowy Sącz: 13 mobilnych czujników smogu trafiło do szkół! [ZDJĘCIA]
– Wyprodukowana w oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu energia elektryczna i cieplna pochodzi z odnawialnego źródła energii, jakim jest biogaz. Gaz ten powstaje w procesie fermentacji osadów ściekowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu do atmosfery trafia rocznie mniej dwutlenku węgla, bo spala się mniej nawet o trzy tysiące ton węgla energetycznego – powiedział dr inż. Józef Ciuła, wiceprezes Spółki Sądeckie Wodociągi w Nowym Sączu.
Sądeckie Wodociągi Sp. z o.o. prowadzą ustawiczne prace nad dalszym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Na 2019 rok zaplanowana została wymiana urządzenia, które z biogazu wytwarza energię elektryczną oraz ciepło. Zostanie zakupiony nowy zespół kogeneracyjny o wyższej mocy wytwórczej. Po inwestycji oczyszczalnia ścieków w Nowym Sączu będzie w pełni samowystarczalna energetycznie.
Pod koniec 2018 roku przedsiębiorstwo otworzyło stację średniego ładowania pojazdów elektrycznych na płycie rynku w Nowym Sączu. Jest ona zasilana także energią elektryczną wytwarzaną w oczyszczalni ścieków. Energia ta wprowadzana jest do sieci energetycznej.
– Urządzenie niewątpliwie przyczynia się do zmniejszenia emisji substancji szkodliwych emitowanych do powietrza – dodał dr inż. Józef Ciuła.
Napędzane energią elektryczną są aktualnie cztery samochody Sądeckich Wodociągów, wykorzystywane głównie na obszarze Nowego Sącza. W wyniku wyeliminowania oleju napędowego jako paliwa do zasilania pojazdów, pojawia się redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery o około piętnaście ton rocznie.
Warto zaznaczyć, że działania przedsiębiorstwa związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii przyczyniają się do poprawy jakości środowiska naturalnego regionu, ale także do optymalizowania kosztów funkcjonowania Spółki Sądeckie Wodociągi.
Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik, Sądeckie Wodociągi (oczyszczalnia ścieków)