miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Protest społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 pod ratuszem! [ZDJĘCIA]

0 1 358

Grupa kilkudziesięciu osób ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu zgromadziła się pod ratuszem. Rodzice oraz nauczyciele protestowali przeciwko likwidacji placówki. Wraz z nimi przybyły również dzieci.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 przeciwni jej likwidacji!

 

Od środy (23 stycznia), kiedy to dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Małgorzata Belska oraz zastępca prezydenta Miasta Nowego Sącza Magdalena Majka przedstawiły propozycje gruntownych zmian w funkcjonowaniu przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych usytuowanych na obszarze miasta rozgorzała dyskusja na ten temat.

W porządku obrad VII Sesji Rady Miasta Nowego Sącza znalazł się m.in. projekt uchwały dotyczący zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza przy ul. Długosza w Nowym Sączu. Rodzice oraz nauczyciele stanowczo sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu. W dniu 29 stycznia prezydent Miasta Nowego Sącza podjął ostateczną decyzję o wycofaniu z porządku obrad Sesji Rady Miasta projektów uchwał związanych z siatką szkół.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Punkty dotyczące oświaty zostaną wycofane z porządku obrad Sesji Rady Miasta!

 

– Nie było żadnych konsultacji, nikt z nami wcześniej nie rozmawiał o zamiarze likwidacji. Dowiedzieliśmy się „pocztą pantoflową” od rodziców. Ogromne było nasze zdumienie, kiedy będąc na feriach dowiedzieliśmy się, że najstarsza placówka w Nowym Sączu ma zostać zlikwidowana. Nie podano żadnych racjonalnych powodów, nie rozmawiano na ten temat. Przeżyłam już jedną likwidację i wiem, jak to wtedy wyglądało, kiedy tworzyły się gimnazja. Wówczas zaproponowano nam utworzenie na bazie Szkoły Podstawowej nr 1 – gimnazjum. Wtedy zupełnie inaczej to się odbywało, ponieważ najpierw zostaliśmy powiadomieni, potem odbyły się konsultacje, były spotkania ze wszystkimi dyrektorami ościennych szkół. Zadbano o to, żeby nauczyciele i pracownicy szkoły nie stracili swoich stanowisk. Dzisiaj próbuje się manipulować liczbami. Nie można myśleć o tej szkole jak o przedsiębiorstwie, trzeba dać jej szansę i to nie tylko przez jeden rok, ale przez kilka najbliższych lat, kiedy zapełni się ta „dziura” powstała w wyniku wdrażania reformy oświaty – powiedziała Renata Piątkowska, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu.

We wtorek (29 stycznia) społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu zgromadziła się na płycie przed ratuszem, aby jasno wyrazić swój sprzeciw przeciw likwidacji placówki. Rodzice i nauczyciele, trzymając w rękach transparenty głośno skandowali. Wyszedł do nich również prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź