miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Rozpoczęła się wycinka drzew w Parku Strzeleckim! [ZDJĘCIA]

0 1 516

W związku z planowaną rewitalizacją Parku Strzeleckiego wycięte zostanie ponad 740 drzew, jednakże liczba ta może się zmniejszyć, jeśli zostaną wprowadzone zmiany w istniejącym projekcie. Amfiteatr oraz park ma zostać odnowiony do końca 2020 roku. Czy uda się zrealizować wstępne założenia? Przetarg został niedawno unieważniony.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Protest społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 pod ratuszem! [ZDJĘCIA]

 

Początkowo amfiteatr miał zostać wybudowany na 4000 miejsc, ale koszty jego wykonania być może zostaną zmniejszone, a więc jego wielkość również ulegnie zmianie. Rozpoczęła się wycinka drzew w Parku Strzeleckim, jednak przyrodnik Jan Galas ma nadzieję, że zmiany w umowie pozwolą na ocalenie kilkudziesięciu drzew. Każde z nich ma dla niego wartość.

– 5 lutego 2019 roku zostały rozpoczęte prace związane z wycinką drzewostanu dla przyszłej rewitalizacji Parku Strzeleckiego, wizytówki Nowego Sącza. Zakład, który wycina te drzewa stara się zgodnie z projektem to realizować. Mają na to wyznaczony miesiąc czasu. Park to jest „kawał dobrej historii”. W 1964 roku kardynał Karol Wojtyła siedział tutaj i czytał, wracali wtedy prawdopodobnie z Gabonia. Uważam, że park różni się od plant, jest to skupisko większego zadrzewienia. Należy uchronić jak najwięcej zdrowych drzew. Warto ocalić zwłaszcza Aleję Jana Pawła II utworzoną przez ludzi, którzy licznie sadzili te drzewa – powiedział Jan Galas, przyrodnik oraz kronikarz Parku Strzeleckiego, tzw. „Król Parku”.

Przetarg na rewitalizację zaniedbanego Parku Strzeleckiego wraz z amfiteatrem został unieważniony, ponieważ władze Miasta Nowego Sącza przeznaczyły na ten ważny cel społeczny kwotę 51 mln zł (z czego 30 mln zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego), a najtańsza z ofert opiewała na prawie 70 mln zł. Najdroższa natomiast wyniosła 93,2 mln zł. Powtórny przetarg nie zostanie jednak ogłoszony.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź