miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych stała się niezwykle popularna!

0 1 486

W październiku 2018 roku Spółka Sądeckie Wodociągi otworzyła stację ładowania pojazdów elektrycznych. Urządzenie zostało ulokowane na płycie nowosądeckiego rynku, na parkingu za ratuszem. Do tej pory wykonanych zostało ok. 158 ładowań.

 

Czytaj również: Dzięki Sądeckim Wodociągom do atmosfery trafia mniej dwutlenku węgla!

 

– Od 10 października do końca stycznia odbyło się ok. 158 ładowań pojazdów elektrycznych na płycie rynku, a więc dynamika jest dosyć wzrostowa. Na dzień dzisiejszy szacujemy, że stacja ładowania pojazdów elektrycznych będzie bezpłatna do końca lutego. W grę wchodzi kwestia monitoringu. W planach mamy również dywersyfikację stacji ładowania nie tylko pojazdów, ale i rowerów oraz skuterów elektrycznych. Na razie jest to stacja średniego ładowania, ponieważ stacja szybkiego ładowania wymaga większych gabarytów. Mamy już projekty innej lokalizacji i wówczas mogłaby powstać także stacja szybkiego ładowania po prądzie stałym – powiedział dr inż. Józef Ciuła, wiceprezes Spółki Sądeckie Wodociągi.

Na Sądecczyźnie zarejestrowanych jest ok. 31 pojazdów elektrycznych, stacja ładuje również cztery samochody Sądeckich Wodociągów, które wykorzystywane są głównie na obszarze Nowego Sącza. Usługa ta miała być bezpłatna tylko do końca 2018 roku, termin ten na razie został wydłużony do końca lutego 2019 roku.

Stacja średniego ładowania pojazdów elektrycznych jest zasilana także energią elektryczną wytwarzaną w oczyszczalni ścieków. Energia ta wprowadzana jest do sieci energetycznej. Urządzenie przyczynia się to do zmniejszenia emisji substancji szkodliwych emitowanych do powietrza. W wyniku wyeliminowania oleju napędowego jako paliwa do zasilania pojazdów, pojawia się redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. piętnaście ton rocznie.

Budowa stacji ładowania pojazdów oraz zakup samochodów zeroemisyjnych jest efektem współpracy Spółki Sądeckie Wodociągi z Instytutem Technicznym Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. W ramach wspólnych działań jest prowadzona m. in. analiza optymalnego wykorzystania floty przedsiębiorstwa.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik, Sądeckie Wodociągi, nowysacz.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź