miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądecczyzna na czerwono! Nowe obostrzenia od soboty!

0 2 683

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych czerwonych strefach w Polsce. W związku ze znacznym przyrostem osób zakażonych koronawirusem postanowiono Nowy Sącz i powiat nowosądecki zakwalifikować do czerwonej strefy. Oprócz Sądecczyzny w czerwonej strefie znalazło się również 100 innych powiatów. W związku z tym w sobotę czekają nas nowe obostrzenia związane z funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej.

 

Czytaj również: Kolejny dzień ze znacznym przyrostem nowych przypadków koronawirusa na Sądecczyźnie! Od soboty czerwona strefa?! [Raport 15.10.2020]

 

 

Nowy Sącz i powiat w czerwonej strefie!
Czerwona strefa obejmuje miasta i powiaty, w których ilość nowych zachorowań jest większa, niż 12 osób na 10 tys. mieszkańców. Jakie obostrzenia są w czerwonej strefie, jakich zasad muszą przestrzegać mieszkańcy?

Nie jesteśmy skazani na wybór albo brak obostrzeń, albo całkowity lockdown, jest droga pośrednia, zdroworozsądkowa, która zakłada szereg obostrzeń i zakłada, że wszyscy tych obostrzeń będziemy przestrzegali – powiedział premier.

Nowe czerwone strefy obowiązują od 17.10.2020 W czerwonej strefie znalazły się powiaty: województwo dolnośląskie: głogowski kamiennogórski legnicki lubiński milicki polkowicki województwo kujawsko-pomorskie: aleksandrowski bydgoski grudziądzki inowrocławski mogileński nakielski radziejowski toruński tucholski włocławski żniński Bydgoszcz Grudziądz Toruń Włocławek województwo lubelskie: janowski lubelski łęczyński łukowski puławski rycki świdnicki włodawski Chełm Lublin Zamość gorzowski krośnieński międzyrzecki żarski województwo łódzkie: bełchatowski brzeziński łowicki łódzki wschodni pabianicki pajęczański piotrkowski radomszczański wieluński Łódź Piotrków Trybunalski Skierniewice województwo małopolskie: bocheński chrzanowski gorlicki krakowski limanowski miechowski myślenicki nowosądecki nowotarski olkuski oświęcimski suski tatrzański wadowicki wielicki Kraków Nowy Sącz Tarnów

 

 

Zakażenia na przestrzeni ostatnich 14 dni w Nowym Sączu

15 października – 43 przypadki
14 października – 26 przypadków

13 października – 17 przypadków
12 października – 5 przypadków

11 października – 14 przypadków
10 października – 20 przypadków

9 października – 14 przypadków
8 października – 10 przypadków

7 października – 5 przypadków
6 października –
 11 przypadków
5 października – 2 przypadki
4 października – 2 przypadki

3 października – 3 przypadki
2 października – 5 przypadków

Łącznie: 177 nowych, potwierdzonych przypadków w Nowym Sączu

 

Zakażenia na przestrzeni ostatnich 14 dni w powiecie nowosądeckim

15 października – 46 przypadków
14 października – 53 przypadki

13 października – 33 przypadków
12 października – 28 przypadków

11 października – 35 przypadków
10 października – 28 przypadków

9 października – 32 przypadki
8 października – 29 przypadków

7 października – 15 przypadków
6 października –
 13 przypadków
5 października – 8 przypadków
4 października –
 8 przypadków
3 października – 8 przypadków
2 października – 18 przypadków

Łącznie: 354 nowe, potwierdzone przypadki w powiecie nowosądeckim

Na Sądecczyźnie 2 397 osób na kwarantannach
W Nowym Sączu na dzień 15 października mamy 191 osób aktywnych, zainfekowanych koronawirusem. W powiecie nowosądeckim jest to natomiast 423 aktywnych przypadków koronawirusa. Na godzinę 9:30 w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim 1591 osób przebywało na kwarantannie z polecenia Sanepidu (miasto – 461, powiat – 1130), 45 osób przebywało na tzw. kwarantannie granicznej (miasto – 26, powiat – 19) oraz 761 osób było objętych nadzorem epidemiologicznym (miasto – 397, powiat – 364).

 

W strefach czerwonych w szkołach wyższych i ponadpodstawowych wprowadza się naukę zdalną. Zawiesza się działanie siłowni, basenów, aquaparków i siłowni. Zostają wprowadzone ograniczenia w placówkach handlowych do pięciu osób na jedną kasę, zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela czy konsolacje. Zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób.

Pandemia przyspiesza. Dzisiejsza liczba zakażeń świadczy już o tym, że przyśpieszenie w rozwoju pandemii ma charakter wykładniczy. Potwierdzeniem tego poważnego charakteru są nowe mapy stref w Polsce – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia.

Warto przypomnieć, że lista Ministerstwa Zdrowia ze strefami czerwonymi i żółtymi jest aktualizowana co czwartek. Ponadto od 15 października obowiązują tzw. godziny dla seniorów. W całej Polsce, we wszystkich strefach obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Rafał Kmak
fot. Ministerstwo Zdrowia

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź