Sądecka młodzież zaśpiewała ojczyźnie na Zamku Królewskim w Warszawie
Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie” został zorganizowany przez Akcję Katolicką w Polsce 13 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. Już po raz szósty w Sali Koncertowej zaprezentowały się chóry, zespoły i soliści, reprezentujący 15 polskich diecezji. Informację podał Gość Niedzielny.
Czytaj również: „Między nami – Rytrzokami”, czyli film o kulturze, tradycji i muzyce [Nagranie]
Diecezję tarnowską reprezentowała sądecka młodzież. Wśród ponad 120 wspaniałych wykonawców wyróżniali się dodatkowo swoją postawą, wręcz dumą, wynikającą z powagi noszenia mundurów. Reprezentanci Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej to Zuzanna Malarz, Karolina Szota, Piotr Ciapała, Artur Wójcik, Maciej Zielonka, tworzący zespół „Jednostka strzelecka 2006”, pochodzą z Sądecczyzny i są uczniami Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.
Na koncercie, z akompaniamentem gitar, zaśpiewali dwa utwory: „Hymn Sybiraków” (tekst: Marian Jonkajtys, muzyka: Czesław Majewski), będący zarazem ich szkolnym hymnem, oraz „Wrzosy” (tekst: Grzegorz Walczak, muzyka: Renata Gleinert).
Idąc do Zamku i wracając z koncertu miarowym krokiem, wzbudzali na warszawskich ulicach szacunek i ogromne zainteresowanie przechodniów, często zagranicznych turystów, wynikające z galowego żołnierskiego stroju. W kontekście obecnej trudnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej niejako na sobie odczuli doniosłość hasła: „Murem za polskim mundurem”, czytamy w Gościu Niedzielnym.
Wyjazd, pobyt w Warszawie i występ „Strzelców” nie byłby możliwy bez wsparcia wielu osób zatroskanych o patriotyczne wychowanie młodzieży. Do wyjazdu przyczyniła się Anna Wantuch, katechetka Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, Rada Rodziców działającej przy szkole oraz ks. Czesław Paszyński – proboszcz parafii Matki Bożej Niepokalanej, na terenie której znajduje się szkoła.
Jak zaznaczyła podczas koncertu Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce, artyści i widzowie wspólnie, w jednym duchu, wyrazili wypływającą z naszych serc miłość do Polski. Poprzez wiele patriotycznych inicjatyw, także poprzez ten koncert, realizujemy swój obowiązek troski o piękno kultury ojczystej i świadectwo wiary, ukazując jej głębię oraz nieprzemijające Boże wartości.
– Święto niepodległości to biało-czerwone flagi, apele i salwy honorowe, znicze i kwiaty na grobach bohaterów, to pikniki i koncerty, to pamięć, ale też wielka narodowa modlitwa. W sposób szczególny wybrzmiewała ona 11 listopada za sprawą Świętych Patronów Polski. Polecano w niej Bogu prośby o rozwiązanie trudnej sytuacji na wschodniej granicy państwa. W ten potok modlitewnego szturmu do nieba wpisali się również uczestnicy koncertu, podejmując wspólną modlitwę poprzez wstawiennictwo Św. Andrzeja Boboli, za którego przyczyną Polska niejednokrotnie została ocalona – przypomina Bożena Kwitowska, wiceprezes AK DT.
Tegoroczny Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej, odbywający się – podobnie jak poprzednie – pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, dopełnił dobiegające końca obchody 100. rocznicy niepodległości Polski.
Źródło: Gość Niedzielny
Fot.: Bożena Kwitowska