miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądecka oczyszczalnia wśród najlepszych w kraju i Europie

0 407

Wysokie oszczędności, samowystarczalność energetyczna i ochrona środowiska – to ogromne korzyści jakie daje wykorzystanie biogazu z sądeckiej oczyszczalni ścieków do produkcji energii cieplnej i energetycznej. Takim podobnym, nowoczesnym rozwiązaniem dysponuje jedynie sześć innych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w kraju oraz około 40 w całej Europie.

 

Czytaj więcej: Sąsiedzi zamykają granice! Ostrzejszy reżim epidemiczny w związku z koronawirusem na Słowacji

 

Dotychczas powstający w procesie oczyszczania biogaz nie był wykorzystywany w pełni, a powstające nadwyżki musiały być spalane. Uruchomienie nowego kogeneratora pozwala spalać biogaz w całości i odzyskiwać powstającą energię na własne potrzeby. Urządzenie o mocy elektrycznej 527 kW i mocy cieplnej 640 kW może całkowicie zaspokoić potrzeby oczyszczalni. Przekładając to na realia gospodarstw domowych wyprodukowana w oczyszczalni energia elektryczna wystarczyłaby np. na pokrycie zapotrzebowania około dwóch i pół tysiąca gospodarstw.

 

Koszty miesięcznego zapotrzebowania oczyszczalni na energię wynoszą według aktualnych cen około 120 tys. zł, czyli około 1,4 mln zł rocznie.

– Dzięki kogeneratorowi spółka będzie miała duże oszczędności. Koszt zakupu urządzenia zwróci się już po półtora roku – podkreśla Tadeusz Frączek, prezes zarządu spółki Sądeckie Wodociągi.

Aby przedłużyć żywotność kogeneratora dokonano także modernizacji linii oczyszczania biogazu. Czynności serwisowe ograniczają się teraz do kontroli pracy odsiarczalni oraz wymiany raz na trzy lata wkładu odsiarczającego. Dzięki temu poprawiono również bezpieczeństwo pracy.

Inwestycja ma istotne znaczenie z punktu widzenia ochrony powietrza. Szkodliwy dla atmosfery, znajdujący się w biogazie metan jest w całości jest spalany. Poprawia się tym samym jakość lokalnego środowiska naturalnego.

 

Fot., źródło: Sądeckie Wodociągi 

 

 

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź