miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądecki Budżet Obywatelski jest „NIEOBYWATELSKI”? Wkrótce kontrola Komisji Rewizyjnej

1 997

Funkcjonowanie Budżetu Obywatelskiego (BO) w Nowym Sączu zostanie skontrolowane. Na wniosek radnego miejskiego Michała Kądziołki tą sprawą ma zająć się Komisja Rewizyjna działająca przy Radzie Miasta Nowego Sącza. – Uważam, że w obecnej Kadencji Nowosądeckiego Samorządu doszło do demontażu Budżetu Obywatelskiego. W tej chwili jest to Budżet NIEOBYWATELSKI i albo coś z tym zrobimy albo cała wspaniała idea Budżetu, którą tworzyliśmy w poprzedniej kadencji zostanie skutecznie pogrzebana – poinformował radny w mediach społecznościowych. 

Czytaj również: Symbol III Igrzysk Europejskich w Nowym Sączu

Młody miejski rajca domaga się kompleksowej kontroli wszystkich edycji Budżet Obywatelski Nowy Sącz od 2019 roku. Dodatkowo wnioskuje o wypracowanie nowego regulaminu BO w Nowym Sączu. Według informacji, które przekazuje Kądziołka członkowie Komisji zaakceptowali wniosek i Komisja Rewizyjna ma rozpocząć kontrolę w pierwszym kwartale 2023 roku.

W związku z odebraniem możliwości realizacji BO przez Osiedle Dąbrówka radny już w sierpniu 2022 r. apelował do prezydenta Ludomira Handzla, aby sprawdzić jak wyglądała realizacja wszystkich zadań, które zwyciężyły w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego, a także dowiedzieć się, które z nich otrzymały dodatkowe wsparcie finansowe ze strony ratusza, a którym (podobnie jak Dąbrówce) ich odmówiono. – W odpowiedzi zostałem odesłany do raportów o stanie miasta, chociaż zgodnie z obowiązującymi przepisami prezydent powinien udzielić mi konkretnej odpowiedzi, a nie odsyłać do innych dokumentów – mówił Gazecie Krakowskiej radny. – Są pieniądze na realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego, czy ich nie ma? A jeśli są, to dla kogo i na podstawie jakich kryteriów – dodał radny, który od dwóch lat nie może realizować zwycięskich projektów na swoim osiedlu.

 

Jakie będą efekty prac Komisji Rewizyjnej, która w większości składa się z osób sprzyjających prezydentowi Ludomirowi Handzlowi? Przekonamy się już za kilka tygodni. O sprawie będziemy informować.

Skład osobowy Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Nowego Sącza:

 1. Leszek Gieniec (Koalicja Nowosądecka) – Przewodniczący
 2. Józef Hojnor (Platforma Obywatelska) – Wiceprzewodniczący
 3. Michał Kądziołka (PiS-Wybieram Nowy Sącz)
 4. Maciej Prostko (Koalicja Nowosądecka)
 5. Maciej Rogóż (Sojusz dla Nowego Sącza)

Źródło: Facebook | Gazeta Krakowska
Fot. archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
 1. Ripper pisze

  Niestety budżet obywatelski już od dłuższego czasu stracił swój sens. Brakuję w nim projektów ogólnomiejskich.
  Projekty są skupione wokół radnych przez co traci on swój charakter obywatelski. Co wnoszą w rozwój miasta spotkania integracyjne? Może zamiast takich spotkań powinno się zadbać o tworzenie takich miejsc lub i rekultywację? Dlaczego dłuższego czasu nie robi się nic bulwarami przy Kamienicy i poprowadzeniem właśnie po tej stronie Kamienicy ścieżki rowerowej i usunięcie jej z “obwodnicy starówki”, gdzie nie ma racji bytu przez ilość samochodów tam przejeżdżających. Można byłoby dzięki temu nieco poprawić komfort kierowcom w godzinach szczytu!
  Sam chciałem zgłosić kiedyś taki projekt ale z racji, że nie wpisywałby się w ramy obecnego regulaminu BO to niestety nie mogłem go zgłosić.

Zostaw odpowiedź