miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądeckie Archiwum Narodowe w Miasteczku Multimedialnym?

1 1 097

Archiwum Państwowe pozostanie w Nowym Sączu, aczkolwiek nie wiadomo jeszcze, gdzie zostanie ulokowane. Prezydent i radni miejscy chcą, aby pozostało ono w mieście, a na ten cel przekazana została działka należąca do Skarbu Państwa pod ewentualną budowę nowej siedziby nowosądeckiego oddziału. Prezydent Ryszard Nowak rozważa także umieszczenie tego archiwum w Miasteczku Multimedialnym przy ul. Myśliwskiej.

Czytaj również: Uroczyste otwarcie Centrum Sądeckiego Seniora

Archiwum Narodowe w Krakowie oddział w Nowym Sączu zlokalizowane jest na terenie ul. Jagiellońskiej i wynajmuje swoje pomieszczenia od Prokuratury Okręgowej. Współpraca układała się przez wiele lat bardzo dobrze, jednak Prokuratura potrzebuje większej przestrzeni dla swojego funkcjonowania i wykonywania czynności, dlatego też zwróciła się do Archiwum Państwowego o opróżnienie tego budynku i przekazanie go z powrotem do jej dyspozycji. W związku z tym pojawił się problem zlokalizowania oddziału Archiwum Narodowego w Nowym Sączu. Zostały wynajęte pomieszczenia, które nie będą wystarczalne na dłuższą metę. W Krakowie buduje się potężne archiwum i zaistniało ryzyko przejęcia całych zasobów z miasta Nowego Sącza i z regionu do Krakowa. W związku z tym został wystosowany apel w imieniu Rady Miasta Nowego Sącza do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do premiera i innych instytucji z prośbą o rozważenie zlokalizowania nowej siedziby oddziału Archiwum Narodowego w Nowym Sączu, w nowym budynku do tego przystosowanym i wybudowanym.

– Problem Archiwum Państwowego jest mi znany już od dłuższego czasu i nie ukrywam, że już byłem trochę zbulwersowany tym, że część zasobów sądeckich trafiała poza Nowy Sącz i mam nadzieję, że to się zmieni. Bardzo mi zależy na tym, żeby Sandecjana były w naszym mieście i szukamy możliwości. Jestem skłonny przeznaczyć działkę pod budowę ewentualnego archiwum, ale może rozwiążemy ten problem, gdy uda nam się pozyskać Miasteczko Multimedialne – powiedział Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza.

Według prezydenta Miasteczko Multimedialne to znakomite miejsce na Archiwum Państwowe. Miasteczko kosztowało wiele zaangażowania i pieniędzy, więc powinno być one przeznaczone na odpowiednie cele społeczne, które będą służyć mieszkańcom.

– Nie chcę, żeby to miasteczko trafiło w niepowołane ręce i zostało wykorzystane na cele komercyjne. Zrobię wszystko, żeby ten budynek był w zasobach społecznych czy też państwowych – dodał prezydent Ryszard Nowak.

Nie tylko Archiwum Państwowe zabiega o to, żeby mieć swoje miejsce, inne instytucje również o to walczą. Prezydent podkreślił, że jest również propozycja, aby powstało Centrum Obsługi Skarbowej. Taki obiekt centralny mógłby być wybudowany w Nowym Sączu dla obsługi całego subregionu.

Uchwała w sprawie apelu do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do premiera i innych instytucji została jednogłośnie podjęta przez sądeckich radnych podczas Sesji Rady Miasta. 22 osoby głosowały za, nikt się nie wstrzymał i nikt nie był przeciw.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik, MCC Brainville

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. keisyr pisze

    Miasteczko multimedialne powinno być przeznaczone na działąlność biznesową lub naukowo-edukacyjną w branży teleinformatycznej !!!
    Tymczasem Prezydent Nowego Sacza chce z niego zrobić punkt zbiórki dla bezrobotnych i meneli !!!
    To się nazywa rozwój Nowego Sacza pod rządami obecnej władzy w Ratuszu !!!

Zostaw odpowiedź