miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądeczanie uczcili 100-lecie niepodległości Polski [ZDJĘCIA]

0 785

100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano w całym kraju i poza jego granicami. Również Sądeczanie uczcili dzień 11 listopada składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikami, czy uczestnicząc w akcji „Niepodległa do Hymnu!”.

 

Czytaj również: Świadectwa historii – relacja sądeckiego Sybiraka, Kazimierza Korczyńskiego

 

Rocznicowe obchody odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od złożenia przez zastępcę prezydenta Nowego Sącza Wojciecha Piecha, w asyście komendanta Straży Miejskiej Dariusza Górskiego, kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Alejach Wolności oraz zapalenia znicza na grobie Bronisława Pierackiego na Starym Cmentarzu. W wydarzeniu uczestniczył także starosta nowosądecki Marek Pławiak, politycy i sądeccy samorządowcy.

Następnie przy Grobie Legionistów na Cmentarzu Komunalnym odbyły się oficjalne uroczystości, w których wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, liczne poczty sztandarowe szkół i organizacji sądeckich. Znicz zapalony został także na grobie Romana Sichrawy, burmistrza Nowego Sącza w latach 1924-1934.

 

W intencji Ojczyzny odbyła się msza święta w kościele pod wezwaniem świętego Kazimierza, której przewodniczył proboszcz parafii ksiądz dr Jan Siedlarz przy udziale księdza dr Jerzego Jurkiewicza oraz kapelana Karpackiego Oddziału Straży Granicznej księdza Roberta Młynarczyka.

 

Pod Dębem Wolności na Sądeckich Plantach licznie zgromadzeni sądeczanie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji “Niepodległa do Hymnu!“. Wspólnie z udziałem Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej pod batutą Tadeusza Szkarłata, zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Następnie odbyły się tam śpiewy patriotyczne z udziałem harcerzy Komendy Hufca w Nowym Sączu – uczestnikami IX Gry Miejskiej im. hm. Ireny Styczyńskiej „Melduję Niepodległość” oraz wokalistów i recytatorów z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

 

Sądeczanie wzięli również udział w akcji “Niepodległa do Hymnu!” na sądeckim Rynku. W samo południe z fontanny przy ratuszu popłynęły dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, a sądeczanie wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

 

Kolejnym niepodległościowym akcentem w Nowym Sączu, był pociąg Wolności – pociąg retro z Nowego Sącza do Chabówki.

 

Aktorzy Teatru Robotniczego im Bolesława Barbackiego dla sądeczan wystawili sztukę Zygmunta Nowakowskiego pod tytułem “Gałązka rozmarynu” w reżyserii Janusza Michalika.

 

Opr. Marek Jaśkiewicz
Źródło: nowysacz.pl
fot. nowysacz.pl, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź