miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądeczanin Dariusz Popiela z Nagrodą im. Andrzeja Wajdy za “przywracanie imion bezimiennym ofiarom Zagłady”

0 1 250

Pochodzący z Nowego Sącza Dariusz Popiela, kajakarz górski i olimpijczyk, został wyróżniony Nagrodą im. Andrzeja Wajdy za ważne działania społeczne i edukacyjne. Krakowska fundacja Kyoto doceniła Popielę za jego projekt “Ludzie, nie liczby”, dzięki któremu ocala od zapomnienia społeczność żydowską z południa kraju.

 

Czytaj również: Sądeczanin Dariusz Popiela nominowany do ogólnopolskiej Nagrody POLIN 2021

 

Nasze katolickie cmentarze są piękne, zadbane. Palimy znicze, odwiedzamy groby naszych bliskich. Po co to wszystko? Przecież nie żeby pogadać 1 listopada ze znajomymi czy się policytować, na czyim nagrobku jest więcej świeczek albo większe bukiety kwiatów. Dlaczego więc chcemy odbierać prawo do bycia zapamiętanym innym? Dlaczego zakładamy, że za czyjąś żmudną, nieodpłatną pracą związaną z upamiętnieniem kryją się wielkie pieniądze, że to część żydowskiego spisku? – mówił nam Dariusz Popiela, kiedy w Dzień Zaduszny odwiedziliśmy go podczas prac porządkowych na kirkucie w Nowym Targu. I zapytaliśmy: Właściwie po co to wszystko?

Owsiak, Wajrak, Ochojska. I Popiela. “Sam nie mogę w to uwierzyć”
W sobotę, 27 listopada, Dariusz Popiela odebrał Nagrodę im. Andrzeja Wajdy. Nagrodzono go “za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej”. Kajakarz górski, siedmiokrotny mistrz Polski, wicemistrz Europy i olimpijczyk dołączył do grona dotychczasowych laureatów nagrody Fundacji Kyoto: Jerzego Owsiaka, Adama Wajraka i Janiny Ochojskiej.

 

Przecieram oczy ze zdumienia i za każdym razem zastanawiam się, czy to aby nie pomyłka? Takie zaszczytne grono, a wśród nich ja. To piękne wyróżnienie dla mnie, ale przede wszystkim – dla osób pracujących ze mną przy projekcie “Ludzie, nie liczby” – mówi Dariusz Popiela.

W laudacji czytamy, że Dariusz odznaczył się “niezwykle skutecznymi działaniami w przywracaniu imion bezimiennym ofiarom Zagłady, w odnawianiu starych cmentarzy żydowskich, odnajdywaniu i umieszczaniu na tych cmentarzach zbezczeszczonych macew – nagrobków naszych żydowskich sąsiadów”.

Wręczenie Nagrody im. Andrzeja Wajdy nieprzypadkowo odbywa się 27 listopada. To dzień imienin patrona nagrody oraz rocznica otwarcia muzeum Manggha.

W 2018 roku Fundacja Kyoto – Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz ustanowiła Nagrodę imienia Andrzeja Wajdy za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej. Przyznawana jest osobom lub organizacjom za działania społeczne przynoszące dobre skutki dla społeczeństwa. Laureatów wyłania Zarząd i Rada Fundacji stanowiąca Kapitułę Nagrody.

źródło i fot:: Gazeta Wyborcza (Jakub Porzycki, Angelika Piton)

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź