miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądeczanin Krzysztof Walasek odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

0 1 579

Wczoraj (22 marca) w sali marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych ponad dwudziestu działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989. Wśród odznaczonych znalazł się sądeczanin Krzysztof Walasek.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Znamy laureatów konkursu plastycznego Akademii Wodnika [ZDJĘCIA]

 

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Podczas uroczystości pośmiertnie został odznaczony m.in. Prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2007–2010 Sławomir Skrzypek, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Krzysztof Walasek student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, czynnie zaangażowany w kolportaż materiałów o treści antysocjalistycznej. Należał do nielegalnej organizacji, która w środowisku akademickim zajmowała się produkcją oraz rozpowszechnianiem wydawnictw o treści antykomunistycznej, nawołujących do przeprowadzenia akcji protestacyjnych i bojkotu wyborów do Rad Narodowych. W związku ze swoją działalnością Walasek 16 czerwca 1984 roku został zatrzymany, a następnie przesłuchiwany w charakterze podejrzanego. Dwa dni później w stosunku do niego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego do dnia 16 lipca 1984 r. Z uwagi na ogłoszenie ustawy o amnestii z 21 VII 1984 r., Prokurator Wojewódzki w Katowicach uchylił w stosunku do Pana Krzysztofa Walaska areszt tymczasowy i 25 VII 1984 r. opuścił on areszt śledczy.

 

 

Lista osób odznaczonych: Magdalena Bartkiewicz-Podgórska, Sławomir Czyż, Adam Gorszanów, Tomasz Górski, Jędrzej Jędrych, Jan Jurkiewicz, Jarosław Karkosz, Piotr Kos, Paweł Kozłowski, Jędrzej Lipski, Zenon Lis, Marek Łukomski, Marian Majcher, Wojciech Niedźwiedź, Mariusz Siembiga, Dorota Sochiera, Sławomir Sowa, Witold Trólka, Krzysztof Walasek, Piotr Wiesiołek, Krzysztof Wojciechowski, Maciej Wojciechowski. Pośmiertnie: Tomasz Iwicki, Sławomir Skrzypek

 

 

Krzyż Wolności i Solidarności – polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010. Po raz pierwszy Krzyż został nadany w czerwcu 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy wydarzeń radomskich.

Rafał Kmak
fot. IPN, Krzysztof Walasek

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź