miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Samorządowa Karta Praw Rodziny w Nowym Sączu uchylona

4 1 392

Samorządowa Karta Praw Rodziny w Nowym Sączu została uchylona. O zmianę wnioskował prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Wczoraj (24 stycznia) głosami większości radnych koalicji współpracujących z prezydentem miasta stosunkiem 13 głosów za i 9 przeciw SKPR w Nowym Sączu przestała obowiązywać. Uzasadnienie wniosku przedstawił Artur Bochenek, zastępcę prezydenta. Argumentacja za jej zniesieniem opierała się przede wszystkim na ryzyku utraty dostępu do unijnych funduszy. Prezydent Handzel wcześniej argumentował, że karta jest „antychrześcijańska”. O jej uchylenie do władz wystąpiła Młodzieżowa Rada Miasta. 

Czytaj również: Sądecki Budżet Obywatelski jest „NIEOBYWATELSKI”? Wkrótce kontrola Komisji Rewizyjnej

– Prezydent przywołuje wartości chrześcijańskie i na nie się powołuje. Według mnie to duże nadużycie. Dziwię się wnioskodawcy, że przedkłada ten projekt uchwały. Samorządowa Karta Praw Rodzin w żaden stopniu nikogo nie dyskryminuje – uważa radny Piech. Pojawia się w obowiązującej uchwale instytucja małżeństwa ale tak, jak to definiuje to konstytucja RP. Idąc tym tokiem myślenia to może trzeba będzie uchylić ten zapis w konstytucji. Ta uchwała nie dyskryminuje żadnej grup mniejszościowych, w tym grupy LGBT – mówił podczas burzliwej dyskusji radny miejski Wojciech Piech.

Jak podkreśla Artur Bochenek miasto, w którym obowiązuje Karta Praw Rodziny zostałoby uznane za łamiące wspólnotowe zasady Unii Europejskiej i niespełniające warunków niezbędnych do przyznania funduszy. – W tym kontekście niezbędna jest, jak wskazują oficjalne czynniki rządowe, konieczność przestrzegania zasad horyzontalnych wynikających z przepisów unijnych, w tym przede wszystkim zasada zapobiegania wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną – uzasadniał podczas przeszło dwugodzinnej dyskusji wiceprezydent Bochenek.

Punkt wprowadzony do porządku obrad sesji Rady Miasta Nowego Sącza dotyczący uchylenia uchwały o Samorządowej Karty Praw Rodzin był sporym zaskoczeniem dla radnych klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz. To właśnie ich głosami (PiS-Wybieram Nowy Sącz) została ona uchwalona przez radę miasta w 2019 roku.

W założeniu Samorządowa Karta Praw rodzin (SKPR) ma pozytywny wydźwięk i mówi o bezpieczeństwie dzieci w szkole, o bezpiecznej edukacji, poszanowaniu praw rodziców przez samorządy.

Na stronie KartaRodzin.pl można zapoznać się z postulatami, które zawiera:

1. Prawa rodziców i dobro dziecka w szkole oraz przedszkolu,
2. Prawa rodzin w polityce społecznej gminy,
3. Promocja dobrych praktyk dotyczących praw rodzin w biznesie,
4. Pięć postulatów Samorządowej Karty Praw Rodzin,
5. Monitorowanie i egzekwowanie praw rodzin,
6. Tworzenie prawa przyjaznego rodzinie.

Fot.: archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
4 Komentarze
 1. Lucy Fere pisze

  I bardzo dobrze. Nadal nie zyjemy w panstwie religijnym, choc pewna grupa usilnie do tego dazy.
  Religia won z polityki! Brawo samorzadowcy!

 2. Zygmunt pisze

  kto jak głosował, gdzie mozna sprawdzic?

 3. Dorota pisze

  „Idąc tym tokiem myślenia to może trzeba będzie uchylić ten zapis w konstytucji. ” Brawo panie Piech. W końcu zaczynają u pana kiełkować rozsądne pomysły.

 4. driver pisze

  Bardzo dobrze! W ogóle tej karty nie powinno było się uchwalać. Teraz trzeba czas tracić na jakieś uchylanie.

Zostaw odpowiedź