miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy w Nowym Sączu. Zaprezentowano postulaty Konwencji Krajowej Porozumienia

0 823

Wczoraj, 22 kwietnia w Nowym Sączu gościł Andrzej Gut-Mostowy sekretarz stanu w ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki. Wizyta była okazją do zorganizowania konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano postulaty partii Porozumienie zaprezentowane w miniony weekend podczas Konwencji Krajowej. Przybliżono zagadnienia i propozycje partii związane z klasą średnią, samorządami oraz „przyjaznym rozdziałem” Kościoła i państwa. W prezentacji uczestniczyli również: doradca Wicepremiera Jarosława Gowina Krzysztof Głuc oraz zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki.

 

Czytaj również: Zasadzili 350 drzew! Światowy Dzień Ziemi z sądecką młodzieżą z OHP

 

– W gronie Porozumienia postanowiliśmy się naradzić nad przyszłością Polski. Nad wartościami, które chcemy reprezentować w działalności publicznej – rozpoczął Andrzej Gut-Mostowy. – Chcemy podczas spotkań, które zorganizujemy w regionach wypracować najważniejsze kierunki działania. Polska to jest nasz największy, najważniejszy, zbiorowy obowiązek. Nasze państwo powinno być silne, skuteczne, o wysokiej jakości usług publicznych, solidarne i prezentujące przyjazny rozdział państwa i Kościoła. O tym na konwencji mówił Jarosław Gowin. To ważne przesłanie w Małopolsce i na Sądecczyźnie, gdzie wciąż są mocne wartości chadeckie – mówił.

 

 

W związku z przypadającym wczoraj Dniem Ziemi poruszono również problemy związane ze zmianami klimatu.

– Porozumienie Jarosława Gowina rozpoczęło ofensywę programową. Chcemy przedstawić konkretny plan działań, który według naszej opinii jest niezbędny dla ratowania sytuacji gospodarczej, społecznej i kulturowej spowodowanej pandemią – mówił Krzysztof Głuc. – To credo Porozumienia, o którym mówimy jest fundamentem, wyznaniem tego, co dla nas najważniejsze. W trakcie konwencji pojawiły się konkretne propozycje programowe związane z trzema obszarami: zdrowie, „zielony ład” i mieszkalnictwo. Rozmawialiśmy o zdecentralizowaniu służby zdrowia, która oparta byłaby o samorządy. Pandemia pokazała, że nie da się na tym oszczędzać. To wszystko wymaga mocnych działań. Ważną sprawą jest mieszkalnictwo. Wciąż jest w tym zakresie niedostatek. W tym obszarze mamy konkretne postulaty, a nawet już są podjęte działania.

– Silne samorządy, to jest klucz do rozwoju państwa, to jest przyszłość – zauważył Kazimierz Gizicki. – W gminach, miastach gospodarka się rozwija, powstają firmy, stanowiska pracy. Jeśli tak się dzieje, to trzeba stworzyć warunki, by ludzie mieli gdzie mieszkać. W Starym Sączu, pokazujemy tę drogę, działamy. Już niedługo zaczniemy budować 120 mieszkań, a docelowo chcielibyśmy wybudować 500. Dzisiaj problemem nie są pieniądze, ale uzyskanie pozwolenia. Procedury są bardzo czasochłonne, co znacznie opóźnia realizację planów budowlanych.

Przypomnijmy, w sobotę 17 kwietnia Porozumienie Jarosława Gowina przedstawiło skrótowo swój program. W trakcie wydarzenia lider partii podkreślał, że po pandemii trzeba wymyślić na nowo nie tylko Polskę, ale też polską centroprawicę.

„Przyjazny rozdział” państwa i Kościoła
Dowiedzieliśmy się więc, że Porozumienie nie zmienia zdania co do chadeckich korzeni swojej polityki. Mimo tego będzie opowiadać się za „przyjaznym rozdziałem” Kościoła od państwa, by polityka stała się domeną świeckich. Politycy tego ugrupowania chcą silnego państwa z wysokiej jakości usługami publicznymi. Jednocześnie ma to nie być państwo omnipotentne, a oparte na samorządach i wolnym rynku.

Porozumienie, czyli „konserwatyzm zielony”
Jarosław Gowin podkreślał, że chce wzmacniać klasę średnią. Swój konserwatyzm nazwał „konserwatyzmem zielonym”. Mówił, iż Porozumienie jest partią proeuropejską, która jednak będzie przeciwna rozszerzaniu kompetencji Unii Europejskiej oraz ideologizacji jej instytucji. Należący do jego ugrupowania lekarze podkreślali, że chcą wzmocnić i unowocześnić służbę epidemiologiczną oraz przemodelować służbę zdrowia. Pomysły w tym aspekcie przedstawili znani z krytyki obecnego Ministerstwa Zdrowia Wojciech Maksymowicz i Andrzej Sośnierz.

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź