miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Śmieci trzykrotnie w górę? Prezydent Nowego Sącza i spółka Nova z propozycją wyższych stawek

3 1 382

W Ratuszu pojawił się projekt uchwały zakładający trzykrotny wzrost cen za obsługę wywozu odpadów komunalnych. Nad projektem obradować będą komisje, uchwała poddana będzie również pod głosowanie podczas sesji miejskich rajców. W przypadku przyjęcia projektu nowe, wyższe ceny, obowiązywać będą od 1 września br. poinformował dzisiaj portal Twój Sącz.

 

Czytaj również: 18 nowych infekcji na Sądecczyźnie!
W Małopolsce rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem [Raport 19.07.2020]

 

Według projektu, który prawdopodobnie trafi na najbliższe obrady Rady Miasta Nowego Sącza, cena za wywóz odpadów byłaby naliczana tak jak do tej pory, w zależności od ilości osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. Ale stawka za odbiór odpadów byłaby już znacznie wyższa. Za wywóz odpadów segregowanych proponuje się cenę 24 zł od każdego mieszkańca (obecnie jest to 7,5 zł). Dla osób nie dokonujących segregacji opłata wzrosłaby z obecnych 13 zł do 48 zł – poinformował dzisiaj portal Twój Sącz.

Projekt zakłada 4 zł zniżki dla rodzin wielodzietnych (miesięcznie na osobę). Nie ma za to obowiązującej obecnie opłaty maksymalnej dla dużych rodzin (przy odpadach zbieranych selektywnie opłata ta wynosi 37,50 zł).

Z dokumentu wynika, że dla firm (tj. dla nieruchomości, których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne) opłata będzie niższa niż obecnie i wyniesie 6 zł za pojemnik 120 l ale za zadeklarowany worek tej samej pojemności już 18 zł (w przypadku selektywnej zbiórki). Proporcjonalnie więcej naliczone zostanie za większe pojemności pojemników lub worków wystawianych bez pojemników. Przy braku segregacji proponowana cena za pojemnik 120 l wynosi 18 zł a za worek 120 l – aż 54 zł.

Nowością jest ryczałtowa, roczna opłata za odpady z domków letniskowych – 180 zł (za segregowane) lub 360 zł/rok za niesegregowane. Przewidziano także ulgę (4 zł miesięcznie od jednego mieszkańca) dla właścicieli nieruchomości, którzy zadeklarują kompostowanie bioodpadów – dodają dziennikarze serwisu Twój Sącz.

Wnioskodawcy konieczność podwyżki tłumaczą wzrostem wprowadzonych kilka lat temu przez rząd opłat za zagospodarowanie i składowanie odpadów, wzrostem kosztów działalności spółki (m.in. pensje, paliwo) oraz znacznym wzrostem ilości odbieranych przez spółkę Nova odpadów.

Zajmująca się m.in. wywozem odpadów komunalna spółka Nova od kilku lat przynosi straty. Już rok temu prezes spółki mówił o jej dramatycznej sytuacji finansowej i domagał się zwiększenia wysokości rekompensat wypłacanych przez miasto z tytułu realizacji powierzonego zadania w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych zebranych z Nowego Sącza. Prezydent przygotował już wtedy projekt zwiększający ceny za odbiór odpadów (do 17 zł za segregowane i do 34 zł za niesegregowane) ale zdecydowano się jednak nie wprowadzać podwyżek, ale dopłacić spółce Nova 3 mln zł z miejskiej kasy.

Władze miasta szacują, że w 2020 roku całkowite koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi przekroczą 16 mln zł w związku z czym podwyżka cen za odbiór odpadów jest niezbędna dla zbilansowania kosztów działalności spółki Nova.

Obecne ceny za wywóz odpadów od mieszkańców obowiązują od 2015 roku.

Opr. redakcja
Źrodło: Twój Sącz (twojsacz.pl)

fot.: archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
 1. keisyr pisze

  Handzel w czasie kampanii wyborczej zapowiadał drastyczne obniżki cen wody, ciepła i śmieci ! Wymachiwał przed kamerami książeczką mieszkaniową ! Na te kłamstwa wyborcze dał się nabrać sądecki plebs, który zagłosował na Handzla !
  Dzisiaj ten sądecki plebs dostaje od Handzla najwięcej w d..ę ! Handzel podwyższył cene ciepła, wody i podniesie wnet cene śmieci !
  Za to sądecki plebs dostał od Handzla darmową komunikację miejską, która jeździ co 2-3 godziny, stoi w korkach (brak buspasów) nie obsługuje wielu miejsc w Nowym Sączu, w autobusach z oszczędności wyłączono klimatyzację, a przystanki są brudne z powybijanymi szybami !
  Tylko patrzeć jak sadecki plebs z taczkami przyjdzie do Ratusza po Handzla !!!

 2. miastons pisze

  dziwne że jak wpiszesz handzel w komentarzu to jest ok a jak mularczyk to z automatu adminek nie dopuszcza.. hmmm pisowska równość?

 3. realista pisze

  plebs sądecki przyjdzie ale po Ciebie chamie i pustaku i przyjdzie wyrzucić pisowskich radnych z ratusza!!!!

Zostaw odpowiedź