miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Spotkanie Wojewódzkiego Klubu Aktywnych w Nowym Sączu

0 1 172

W minionym tygodniu w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu odbyło się spotkanie Wojewódzkiego Klubu Aktywnych. Młodzież z całego województwa małopolskiego miała okazję zwiedzić nowosądecką starówkę, zakosztować tradycyjnej kuchni, odbyć warsztaty z trenerem personalnym, ulepić gliniane cudeńka oraz zwiedzić Krynicę-Zdrój z jej wspaniałą wieżą widokową.

 

Czytaj również: Pogranicznicy z Nowego Sącza ruszyli na wschodnią granicę

 

Po przyjeździe i zakwaterowaniu uczestników w nowosądeckim ośrodku, oficjalnie rozpoczęto spotkanie.  Następnie rozpoczęły się warsztaty integrująco-aktywizujące młodzież pt.: „Łączą nas wspólne wartości i zainteresowania”, poprowadzone przez Edytę Rogozińską – certyfikowanego trenera, dyplomowanego pedagoga, doradcę zawodowego oraz właściciela firmy Mozak Szkolenia. 

Trenerka posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą defaworyzowaną, o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Obecnie prowadzi liczne sesje design thinking z młodzieżą, warsztaty rozwijające kompetencje liderskie i współdziałania w ramach rozwijania inicjatyw osób młodych. Zajęcia realizowane były z podziałem na dwie grupy. Podczas, gdy jedna część uczestniczyła w szkoleniu, druga zwiedzała Nowy Sącz, kosztując przy okazji znakomitych lodów firmy Orowianka.

Jedną z ważniejszych form organizacji działalności samorządowej uczestników OHP są Kluby Aktywnych. Powstały w ramach Programu Aktywizacji Społecznej Młodzieży OHP, który wpisuje się w obecnie realizowany Krajowy Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia – informuje Rafał Kmak, zastępca Komendanta Małopolskiej OHP. – Kluby działają we wszystkich  jednostkach opiekuńczo-wychowawczych OHP,  tj. Hufcach Pracy, Ośrodkach Szkolenia i Wychowania oraz Centrach Kształcenia i Wychowania. Celem ich działalności jest wyrabianie w młodzieży wrażliwości na problemy społeczne i kształtowanie wobec nich postawy aktywnej poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia skierowane do społeczności OHP oraz szerszych kręgów środowiska lokalnego. Młodzież samodzielnie ustala, jakie chciałaby realizować zadania, na czyją rzecz działać i jaki wybrać sposób działania. Każdy Klub ma swojego opiekuna, wyłonionego spośród kadr jednostki OHP, który obserwuje i moderuje działania młodzieży, jak również doradza, pomaga w planowaniu, organizacji, realizacji zadań i oceny rezultatów – dodaje Komendant Kmak.

 

 

Celem spotkania Klubu Aktywnych było przede wszystkim zintegrowanie młodzieży w ramach dwudniowego wyjazdu. Dodatkowo skupiono się na rozwijaniu umiejętności autoprezentacji, ale także wzajemnego przedstawiania się rówieśniczego, ze szczególnym uwzględnieniem zasobów, mocnych stron nowopoznanej koleżanki czy kolegi oraz poszerzenie samoświadomości – co jest ważne dla młodego człowieka. Ważnym aspektem zajęć było także pobudzanie młodzieży do współpracy w małych grupach i generowania pomysłów na wspólne działanie, pogłębianie umiejętności burzy mózgów w grupie rówieśniczej z poszanowaniem pomysłów każdego uczestnika, a także rozwijanie umiejętności przedstawiania swoich pomysłów na większym forum. Istotną stroną szkolenia było rozwijanie świadomości tego, co nas jako ludzi łączy, w jakich obszarach możemy ze sobą współdziałać i szukać nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Coach podczas pracy z młodymi wykorzystał metody, takie jak praca w podgrupach, dyskusja moderowana, drama, burza mózgów, ruch i ekspresja ciałem. Dzięki warsztatom młodzież już na samym początku wyjazdu lepiej się poznała. Liczne ćwiczenia, podczas których uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze podgrupy ułatwiły integrację i pozytywnie wpłynęły na dalszy wyjazd.

W dalszej kolejności młodzież OHP udała się na wycieczkę na Wieżę Widokową w Koronach Drzew w Krynicy Zdroju. Następnie spacerowała po krynickim deptaku. Po powrocie do Nowego Sącza Opiekun Wojewódzkiego Klubu Aktywnych – Danuta Lorek dokonała podsumowania Ogólnopolskiego Konkursu „Aktywność Dobry Wybór”.

Dzięki analizie wniosków konkursowych młodzież dowiedziała się, jakie inicjatywy na rzecz osób potrzebujących organizowali na terenie całej Polski ich rówieśnicy. Poza tym dowiedzieli się o podejmowanych inicjatywach na rzecz seniorów, zwierząt i środowiska naturalnego, a także o działaniach mających na celu kultywowanie tradycji i poznanie historii swojego regionu. Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem kreatywności i skuteczności działań podjętych przez ich kolegów. Opiekun Klubu wyraziła nadzieję, że dzięki podsumowaniu konkursu w głowach uczestników narodzi się wiele nowych pomysłów na kolejne inicjatywy w ich środowisku lokalnym. Na zakończenie dnia odbyła się wspólna dyskoteka połączona z karaoke.

W czwartek, 26 sierpnia uczestnicy pod okiem instruktor Edyty Pychyrek poznawali podstawy lepienia z gliny. Młodzież w skupieniu tworzyła przedmioty według własnego pomysłu. Każdy z dużym zaangażowaniem oraz wytrwałością ugniatał, wałkował i formował przeróżne kształty, które później malował i ozdabiał. W efekcie powstało wiele ciekawych prac, które pani Edyta zabrała do swojej pracowni do wypalenia. Za kilka dni, gdy prace będą gotowe zostaną zwrócone ich autorom i będą stanowić oryginalną pamiątkę z pobytu w Nowym Sączu na spotkaniu Wojewódzkiego Klubu Aktywnych. Po zajęciach oficjalnie podsumowano cały wyjazd.

Źródło i fot.: OHP Małopolska

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź