miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi – Klub Miejski z Tarczą Herbową

0 1 131

W trakcie ostatniej – XII Sesji Rady Miasta Nowego Sącza radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przyznania Tarczy Herbowej „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” Stowarzyszeniu Honorowych Dawców Krwi Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Sączu – Miejski Klub. Jest to symboliczne podziękowanie za trud i bezinteresowne pomaganie oraz okazanie szacunku za wielkie dzieło, jakim jest ratowanie ludzkich istnień.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Jubileusz 10-lecia działalności Stowarzyszenia „Orion” [ZDJĘCIA]

 

– Przychodzi do nas bardzo dużo młodych ludzi, nie tylko starszych. Ja sam oddałem ponad 60 litrów krwi, niestety ze względu na mój stan zdrowia nie mogę jej już oddawać (od 6 lat). U nas w Klubie można zapisać się także do potencjalnych dawców szpiku kostnego. DKMS to niemiecka organizacja, a więc nie współpracujemy z nią – powiedział Maciej Chełmecki, prezes Klubu Miejskiego – Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP w Nowym Sączu.

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Sączu – Miejski Klub zostało zarejestrowane w 1996 roku. Klub zrzesza obecnie 443 członków z całego Powiatu Nowosądeckiego. Organizacja ta została utworzona przez krwiodawców dla społeczności lokalnej. Ideą SHDK RP w Nowym Sączu – Miejski Klub jest przede wszystkim ratowanie tego co najcenniejsze, czyli ludzkiego życia, propagowanie idei honorowego krwiodawstwa i przeszczepu szpiku kostnego.

Istotnym jest wkład pracy, jaki wykonuje Rada Klubu oraz krwiodawcy w ideę honorowego krwiodawstwa i przeszczepu szpiku kostnego, co jest tylko i wyłącznie pracą charytatywną pro publico bono, opartą na zasadzie non profit, tj. bez jakiegokolwiek wynagrodzenia.

Co warte podkreślenia, co roku SHDK RP w Nowym Sączu – Miejski Klub organizuje akcje wyjazdowe oddawania krwi na terenie Powiatu Nowosądeckiego oraz akcje lokalne, w których biorą udział również ich krwiodawcy.

Corocznie SHDK RP w Nowym Sączu – Miejski Klub oddaje około 120 – 140 litrów pełnej krwi oraz osocza, co w podsumowaniu daje przez okres 25 lat około 3500 litrów krwi wraz z osoczem, co jest znaczącym litrażem.

Z okazji 15-lecia istnienia SHDK RP w Nowym Sączu – Miejskiego Klubu powstał pomnik dla uczczenia krwiodawców, znajdujący się przy skwerze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński odznaczył krwiodawców Złotym, Srebrnym oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie takie w dowód zasług na rzecz krwiodawstwa przyznał także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Ponadto SHDK RP w Nowym Sączu – Miejski Klub wziął udział w akcji „725 litrów krwi” na obchody 725-lecia naszego Miasta. Podczas tej akcji udało się Klubowi wraz z innymi uczestnikami uzbierać 840 litrów krwi, zarówno dzięki społeczności lokalnej, jak również uczniom szkół ponadgimnazjalnych.

Z okazji 20-lecia działalności liczne grono członków Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Sączu – Miejski Klub wyróżnionych zostało przyznaniem odznaczenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę – Złotym, Srebrnym oraz Brązowym Krzyżem Zasługi na rzecz honorowego krwiodawstwa, a także odznaczeniami nadanymi przez Ministra Zdrowia „Zasłużony dla Zdrowia Narodu” i „Zasłużony Honorowy Krwiodawca”.

Dar Krwi to najcenniejszy dar życia, oddany bezinteresownie z potrzeby własnego serca. Krwi nie da się wyprodukować. Oddając krew, darujemy innym to, co najcenniejsze – zdrowie, a nawet życie. To wyraz empatii i poświęcenia dla drugiego człowieka. Wyraz szacunku i uznania dla tych, którzy znajdują czas i chęć, by myśleć nie tylko o sobie, ale także o tych, którzy potrzebują pomocy. Oddać krew to podzielić się z drugim człowiekiem tym, co ma się najcenniejszego – cząstką życia.

Radni Miasta Nowego Sącza jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie przyznania Tarczy Herbowej „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” Stowarzyszeniu Honorowych Dawców Krwi Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Sączu – Miejski Klub. Jest to wyraz podziękowania dla Honorowych Dawców Krwi, czyli tych nieoczekujących żadnych zaszczytów oraz nagród. Jest to także symboliczne podziękowanie za trud i bezinteresowne pomaganie oraz okazanie szacunku za wielkie dzieło, jakim jest ratowanie ludzkich istnień.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik, Klub Miejski SHDK RP Nowy Sącz (archiwum – zdjęcie główne)

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź