miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Stworzył zasady ekonomii, chcą upamiętnić jego nazwisko i osiągnięcia. 2021 rokiem Carla Mengera?

0 299

W Nowym Sączu zainicjonowana została akcja “Menger dla Radnych”. Przedsięwzięcie ma na celu promocję Carla Mengera, ekonomisty urodzonego w Nowym Sączu. W 2021 roku przypada 100 rocznica śmierci Carla Mengera oraz 150-lecie publikacji jego najważniejszego dzieła – książki Zasady Ekonomii. Gdyby Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii istniała już w XIX wieku to z pewnością jednym z pierwszych jej beneficjentów byłby właśnie Carl Menger. 

 

Czytaj również: Dzięki ich pasji i zaangażowaniu powstają cuda! WSK M06 z 1958 r. trafi na aukcję WOŚP [Zdjęcia]

 

Akcja “Menger dla Radnych”, ma na celu godne upamiętnienie Carla Mengera w mieście jego narodzin i przyczynić się do wzrostu świadomości ekonomicznej wśród Polaków – mówi Krzysztof Rzońca, inicjator przedsięwzięcia.

Akcję promuje i wspiera również nowosądeczanin Tomasz Michałowski, szef gabinetu politycznego premiera Jarosława Gowina. – Popieram pomysł upamiętnienia Carla Mengera w Nowym Sączu! Brawa dla pomysłodawcy Krzysztofa Rzońcy – informuje Michałowski na swoim profilu FB!

 

 

Każdy z radnych Miasta Nowego Sącza otrzymał w ramach akcji książkę Carla Mengera “Zasady Ekonomii” z dołączonym listem. – Bardzo dziękujemy za otrzymane książki! Wszystkim radnym z którymi miałem przyjemność się spotkać i porozmawiać bardzo dziękuję! Nadchodzący rok 2021 jest dla pamięci o tej postaci podwójnie znaczący. Przypada bowiem 100 rocznica śmierci Carla Mengera oraz 150-lecie publikacji jego najważniejszego dzieła – wspomnianej książki Zasady Ekonomii – informuje Krzysztof Rzońca. – Mam ogromną nadzieję, że już na początku 2021 roku uda nam się wspólnie nadać jego imieniem odpowiednie miejsce w Nowym Sączu. Liczę, że w ten symboliczny sposób będziemy mogli rozpocząć szereg działań, które przyczynią się do przypomnienia o tej wyjątkowej postaci. Naszym celem jest wzrost świadomości ekonomicznej wśród Polaków, a edukację w tym zakresie uważamy za kluczową. Wpływ Carla Mengera w tej dziedzinie nauki jest tak ogromny, że z pewnością nasze działania zmierzające do upamiętnienia Mengera w mieście jego narodzin, przybliżą nas do tego celu. Rok 2021 będzie rokiem Mengera!

 

 

Carl Menger

Carl Menger (ur. 23 lutego 1840 w Nowym Sączu) – austriacki ekonomista, twórca austriackiej szkoły ekonomii.  W roku 1871 opublikował Zasady ekonomii, których wydanie uznaje się za początek szkoły austriackiej. Stworzył teorię wartości i ceny. Opracował prakseologiczną metodologię badań. Szczególną rolę w ekonomii odegrał jego wkład w rozwój koncepcji krańcowej użyteczności, dzięki której mógł odrzucić laborystyczną teorię wartości Adama Smitha i Davida Ricardo.

Gdyby Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii istniała już w XIX wieku to z pewnością jednym z pierwszych jej beneficjentów byłby właśnie Carl Menger. Odkrycie Mengera, Walrasa i Jevonsa w latach siedemdziesiątych XIX wieku określa się mianem „rewolucji marginalistycznej”. Menger nie chciał odrzucić w całości osiągnięć szkoły klasycznej, lecz chciał je zasadniczo wzbogacić o analizę ludzkich potrzeb. Wyjaśnił w ten sposób zjawisko funkcjonowania cen na rynku.

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź