miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Święto Dzieci Gór znów zawita do Nowego Sącza

0 421

W niedzielę (22 lipca) odbędzie się 26. Edycja Święta Dzieci Gór. W tym roku na Sądecczyźnie zagoszczą zespoły z: Ukrainy, Estonii, Bułgarii, Gruzji, Czech, Tajlandii i Słowacji. Towarzyszyć im będą polskie dziecięce zespoły regionalne, reprezentujące folklor: lachowski, spiski, podhalański, krakowski, pogórzański i żywiecki.

 

Czytaj również: W niedzielę ulica Zakościelna zmieni się w ulicę Św. Małgorzaty

 

Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór to festiwal pełen radości dziecięcej, pasji do folkloru oraz tańca. Sześć zespołów polskich wraz z zespołami z zagranicy tworzą pary kamrackie. W trakcie trwania Festiwalu dzieci razem mieszkają, występują, bawią się i zwiedzają okolice. Każda z par obchodzi swój dzień narodowy, podczas którego prezentują swoje zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnię z regionu.

Festiwal rozpocznie się w niedzielę mszą świętą o godz. 10:30 w Bazylice św. Małgorzaty. Tego samego dnia, o godz. 19:30, od ul. Barskiej do Rynku przejdzie korowód zespołów. W Rynku odbędzie się koncert inauguracyjny oraz pokaz sztucznych ogni.

W ramach Festiwalu będą miały miejsce różne wydarzenia towarzyszące:

  • II Międzynarodowa Konferencja „Folklor dziecięcy – między tradycją, a współczesnością”, która odbędzie się 23 i 24 lipca w Sali Romana Sichrawy Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół przy ul. Długosza 2 w Nowym Sączu.
  • Wystawa „Nastroje Małopolskie”, trwająca przez cały lipiec na dziedzińcu MCK SOKÓŁ
  • Ogólnopolskie Warsztaty Instruktorskie, odbywające się w dniach 22-29 lipca
  • Kiermasz twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego, który będzie miał miejsce na placu przed Halą MOSiR w dniach 23-29 lipca, godz. 18.00 do 21.00
  • Warsztaty etnodizajnu „Na ludowo… kolorowo!”, trwający od 26 do 28 lipca w godz. 12.00 – 14.00 w MCK SOKÓŁ.

Szczegółowy program 26. Święta Dzieci Gór można znaleźć poniżej.

Patronat honorowy nad festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak.

 

 

Opr. Klaudia Celusta

Źródło: nowysacz.pl

Fot.: Organizatorzy

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź