miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 24-26 maja 2024 r.

0 650

W weekend w Polsce pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Jedynie w niedzielę na wschodzie będzie pogodnie. W piątek najwięcej opadów na południowym zachodzie, zaś w sobotę na północnym wschodzie. Lokalnie niewykluczony również opad drobnego gradu. Porywy wiatru w trakcie burz nie powinny przekraczać 80 km/h. Będzie dość ciepło, w ciągu dnia przeważnie od 22°C do 28°C.

Czytaj również: Monika Młynarczyk nowym dyrektorem marketingu w firmie WIŚNIOWSKI

 

PIĄTEK (24.05)

Sytuacja baryczna
Polska pozostaje w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Od Pomorza po Podkarpacie zaznacza się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego, który rozdziela cieplejsze powietrze polarne morskie na wschodzie od chłodniejszego, także polarnego morskiego, na zachodzie kraju. Niewielki wzrost ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Miejscami burze, lokalnie z gradem. Na wschodzie regionu suma opadów w czasie burz do 20 mm, na pozostałym obszarze do 40 mm. Temperatura maksymalna od 23°C do 27°C, w Górach Świętokrzyskich około 24°C, w rejonach podgórskich Beskidów od 21°C do 24°C, wysoko w Beskidach od 11°C do 15°C, w Bieszczadach i Beskidzie Niskim od 13°C do 15°C, na szczytach Tatr około 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół wschodni oraz południowo-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, okresami dość silny i w porywach do 60 km/h. Podczas burz wiatr dość silny, w porywach do 75 km/h.

Kraków: 25°C    
Nowy Sącz: 24°C  
Kielce: 25°C    
Rzeszów: 26°C   
Zakopane: 21°C

SOBOTA (25.05)

Sytuacja baryczna
Polska pozostanie w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia, w powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie bez większych zmian.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane, po południu wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu. Na południu i zachodzie możliwe burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna od 23°C na południu do 27°C na północy, w rejonach podgórskich od 21°C do 24°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od 11°C do 15°C, na szczytach Tatr około 9°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków zmieniających się.

Kraków: 25°C    
Nowy Sącz: 25°C  
Kielce: 25°C    
Rzeszów: 25°C   
Zakopane: 21°C

NIEDZIELA (26.05)

Sytuacja baryczna
Zachód kraju pozostanie w zasięgu bardzo płytkiego niżu znad Niemiec, natomiast na wschodzie dominować będzie wyż znad Morza Białego. Na zachodzie pozostanie ciepła i wilgotna masa powietrza polarnego morskiego, natomiast na wschodzie napływać będzie suche powietrze kontynentalne.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 24°C do 26°C, w rejonach podgórskich od 21°C do 24°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni i wschodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.

Kraków: 26°C    
Nowy Sącz: 25°C  
Kielce: 25°C    
Rzeszów: 25°C   
Zakopane: 22°C

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź