miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Szkolenie pograniczników z krynicką grupą GOPR

Kolejne etapy szkolenia funkcjonariuszy KaOSG z Krynicką Grupą GOPR

0 725

W mijającym tygodniu odbyły się dwa kolejne szkolenia funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Realizowane są one w ramach podpisanego pod koniec maja br. porozumienia o zasadach współdziałania obu instytucji.

Czytaj również: Nie żyje ks. mgr lic. Mariusz Kmak. Duchowny z Florynki miał tylko 37 lat

We wtorek 2 lipca, 9 funkcjonariuszy Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) oraz Nieetatowego Pododdziału Odwodowego KaOSG przyswajało wiadomości z zakresu sprzętu wspinaczkowego. Omawiano szczegółowo jego parametry i praktyczne zastosowanie w terenie. Uczestnicy szkolenia poznali zastosowanie uprzęży, lin, taśm, karabinków i przyrządów asekuracyjno-zjazdowych, jak również warunki ich używania i wytrzymałości. Zdobyta wiedza jest fundamentalnym elementem, dopuszczającym funkcjonariuszy SG do kolejnych – bardziej wymagających – etapów szkolenia linowego, polegającego na praktycznym działaniu w terenie trudnodostępnym, wymagającym asekuracji oraz użycia systemów linowych. Dodatkowo funkcjonariusze zostali przeszkoleni w zakresie stosowania specjalistycznej terminologii odnoszącej się do mikrorzeźby, formacji skalnych oraz rzeźby terenu.

Dwa dni później, w ramach szkolenia praktycznego zorganizowanego na wieży wysokościowej w Stacji Centralnej Grupy Krynickiej GOPR 9 funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań KaOSG uczestniczyło w szkoleniu pn.: „Technika poruszania się po linach poręczowych”. W ramach tego kursu doskonalono technikę poruszania się po linach pionowych, przy użyciu przyrządów zaciskowych – w tym zmianę kierunku z podchodzenia do zjazdu oraz ze zjazdu do podchodzenia. W ramach drugiej części zajęć praktycznych funkcjonariusze SG przemieszczali się po linach poręczowych, pokonując tzw. przepinki, zarówno przy podchodzeniu, jak i podczas zjazdu na linie.

Oba szkolenia przeprowadzili wysoce wykwalifikowani oraz doświadczeni instruktorzy i ratownicy Krynickiej Grupy GOPR.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź