miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Tablice z nazwiskami 194. poległych żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich zostały odsłonięte! [ZDJĘCIA]

0 1 086

W Basztę Kowalską wmurowane zostały tablice z nazwiskami żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich, poległych w walkach o odzyskanie niepodległości w latach 1918-1920, a ich uroczyste odsłonięcie odbyło się 31 października. Na sądeckim rynku prezentowany był sprzęt wojskowy przez żołnierzy z Rzeszowa, na przybyłych czekała także grochówka.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Pomnik Józefa Piłsudskiego został odsłonięty! [ZDJĘCIA]

 

Wybór daty 31 października na uroczystość odsłonięcia tablic nie jest przypadkowy, ponieważ tego dnia w 1918 roku z Polskiej Komisji Likwidacyjnej z Krakowa nadszedł do Nowego Sącza szyfrowany telegram złożony z dwóch słów: „Już czas!”. Bez rozlewu krwi zajęto koszary, obsadzono składy broni, amunicji, żywności. Na budynku stacji kolejowej zawieszono transparent: „Wolna, Zjednoczona, Niepodległa Polska”. Po raz pierwszy w tym dniu, w Niepodległej Polsce, właśnie w Nowym Sączu orkiestra oficjalnie odegrała Mazurka Dąbrowskiego, który później stał się hymnem państwowym. Już 2 listopada w sądeckim ratuszu odbyła się uroczystość, podczas której przedstawiciele władz miejskich z ówczesnym burmistrzem Władysławem Barbackim na czele oraz milicji, złożyli przysięgę na wierność odrodzonej Rzeczypospolitej. Akt przywrócenia tablic ma upamiętnić zarówno 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, jak i 100-lecie I Pułku Strzelców Podhalańskich.

– Ojczyzna to ziemia i groby, a człowiek, który traci pamięć nie ma dokąd wrócić. Czuję się w obowiązku rodzin wojskowych I Pułku Strzelców Podhalańskich powiedzieć, że można było tablice te odtworzyć dzięki rodzinie Konstantych z Podegrodzia – podkreślił Jerzy Giza w okolicznościowym wystąpieniu pod Basztą Kowalską w Nowym Sączu.

Udział w uroczystości wziął Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, która na płycie rynku w Nowym Sączu zaprezentowała sprzęt wojskowy oraz wozy bojowe. Żołnierze częstowali również wspaniałą grochówką wojskową.

Organizatorami wydarzenia byli: Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak, Rada Miasta Nowego Sącza z jej przewodniczącym Januszem Kwiatkowskim na czele oraz Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź