miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Tak będzie wyglądał nowy stadion Sandecji! [ZOBACZ WIZUALIZACJE]

2 7 427

Poznaliśmy już oficjalną wizualizację nowego stadionu Sandecji, który ma powstać przy ul. Kilińskiego w Nowym Sączu! Wstępna koncepcja zakłada budowę obiektu o pojemności 8200 miejsc z możliwością etapowania realizacji inwestycji. 

 

Czytaj również: Szufryn: Odbudujemy w Nowym Sączu twierdzę „K-47”!

 

 

Otrzymaliśmy od projektanta wstępną koncepcję przebudowy stadionu. W tej chwili trwają uzgodnienia branżowe – mówi prezydent miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Obecnie koncepcja będzie uzgadniana i opiniowana m.in. przez Miejską Komisję Urbanistyczno – Planistyczną, Polski Związek Piłki Nożnej, Policję oraz Straż Pożarną – mówi Lesław Chełmecki, kierownik Referatu Przygotowania Inwestycji i Remontów z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Nowego Sącza.

 

 

OPIS KONCEPCJI

 

Koncepcja przewiduje całkowitą rozbiórkę istniejących trybun wraz z nasypami, rozbiórkę budynku usytuowanego przy ulicy Kilińskiego, oraz rozbiórką utwardzeń, ogrodzeń i innych elementów pozostających w kolizji z projektowanymi elementami. W ramach projektu w niezbędnym zakresie przebudowane zostaną również sieci i przyłącza.

 

Projektowany obiekt spełniał będzie wymagania PZPN wg podręcznika licencyjnego dla klubów ekstraklasy na rok 2018/2019, oraz kat. UEFA III.

 

Koncepcja zakłada budowę stadionu o pojemności 8200 miejsc z możliwością etapowania. Lokalizacja płyty boiska pozostanie bez zmian. Ze względów ekonomicznych pozostawione zostaną również istniejące maszty oświetleniowe.

Zaprojektowano trzy nowe zjazdy na potrzeby obsługi obiektu z ul. Kilińskiego i Krańcowej. Z trzech stron obiektu zaprojektowano miejsca postojowe. Najwięcej z nich znajdować się będzie od strony istniejących boisk treningowych i od strony ul. Krańcowej. Od strony ul. Kilińskiego zaprojektowano miejsca postojowe głównie dla sędziów i oficjeli oraz autokarów piłkarzy dostępne z oddzielnego zjazdu. Łączna liczba miejsc postojowych zlokalizowanych przy obiekcie wynosi ok.300. Parkingi dla kibiców gości wraz z ogrodzoną i wydzieloną strefą wejściową zaprojektowano od strony ul.Krańcowej. Poza bryła obiektu zlokalizowano również trzy kasy.

Stadion stanowić będzie zwartą bryłę o rzucie prostokąta ze ściętymi i nieregularnymi narożnikami. Bryła obiektu jest wyższa od ulicy Kilińskiego i obniża się w kierunku rzeki Kamienica nawiązując tym samym gabarytami do istniejącej zabudowy głównie mieszkalnej jednorodzinnej znajdującej się po drugiej stronie rzeki. W narożniki stadionu wkomponowane zostały istniejące maszty oświetleniowe. Koncepcja zakłada malowanie istniejących masztów stalowych ocynkowanych na kolor biały w celu zapewnienia spójność kolorystycznej z projektowanymi elementami stadionu. Fasada to słupy żelbetowe pomiędzy którymi z uskokami rozpięta zostanie siatka cieniująca w kolorze czarnym. Do wysokości 2.5m będzie to siatka metalowa malowana antykorozyjnie a powyżej wysokości 2,5 m siatka zostanie wykonana z trwałego tworzywa sztucznego w kolorze czarnym co znacznie ograniczy koszty wykonania fasady. Słupy żelbetowe widoczne w elewacji pomalowane zostaną farbą dedykowaną do betony która zaimpregnuje je na długie lata a co najważniejsze zbliży kolor betonu do białego nie zmieniając jego naturalnej faktury. Efektem będzie subtelna fasada stadionu w barwach kubu Sandecja której zróżnicowane wysokości i rzut nawiązują również do górskiego krajobrazu znajdującego się w oddali. W fasadzie wykorzystano głównie elementy konstrukcyjne niezbędne do jego wykonania obiektu ograniczając do minimum drogie materiały i technologie fasadowe uzyskując oczekiwany efekt a tym samym znacząco ograniczając koszty inwestycji. Budynek główny przy trybunie południowej o konstrukcji żelbetowej szkieletowej, elewacja

wentylowana z okładziną z paneli aluminiowych malowanych na kolor czarny w układzie pionowym stolarka zewnętrzna w kolorze białym.

Elementy elewacji podkreślą jego reprezentacyjny charakter.

Słupy żelbetowe główne widoczne na fasadzie stadionu to słupy na których opierają się belki zębate trybun jak również konstrukcja dachu, wykonana jako powieszana do słupów blachownica stalowa. Pokrycie konstrukcji zadaszenie stadionu wykonane zostanie z blachy stalowej trapezowej koloru białego opieranej na płatwiach stalowych.

Konstrukcja stadionu żelbetowa szkieletowa tj. fundamenty, słupy, podciągi oraz płyty stropowe żelbetowe monolityczne. Trybuny żelbetowe prefabrykowane.

 

Trybuna południowa(ul. Kilińskiego) o pojemności 3000 miejsc pełnić będzie rolę trybuny głównej nowego obiektu.

 

Trybuna południowa wraz z budynkiem o czterech kondygnacjach.

Pojemność trybuny 3000 miejsc.

 

Budynek

 

Parter

 

Na parterze znajdować się będzie komunikacja z rozmieszczonymi wejściami dla zawodników gospodarzy i gości, sędziów, przedstawicieli mediów, VIP. Poszczególne wejścia usytuowano w taki sposób aby umożliwiały wydzielenie pomiędzy strefą dla zawodników i sędziów a strefą dla przedstawicieli mediów, VIP.

Strefa przeznaczona dla piłkarzy i sędziów to zespoły szatniowe dla drużyn gospodarzy i gości wraz z pomieszczeniami do masażu i saunami, siłownią, dodatkowe szatnie dla zawodników młodzieżowych. W strefie tej znajdować się będą również pomieszczenia przeznaczone dla sędziów, delegata, kontrola antydopingowa, pierwsza pomoc.

Strefa dla przedstawicieli mediów i VIP to reprezentacyjny hol z recepcją w którym znajdować się będzie winda oraz dwie klatki schodowe. W strefie tej znajdą się również szatnia i toalety. Poprzez windę zlokalizowaną w holu głównym zapewniono komunikacje na piętro osobom poruszającym się na wózkach inwalidzki. Widzowie niepełnosprawni będą mogli komfortowo oglądać widowiska z miejsc dla nich przeznaczonych usytuowanych na I pietrze.

Dodatkowo funkcję parteru budynku uzupełnia pomieszczenie ochrony oraz sklepu kibica. I piętro

Na piętrze znajdować się będzie strefa biurowa tj. pomieszczenia biurowe przeznaczone po działalność klubu, lub też cele komercyjne oraz sala konferencyjna. Funkcję biurową uzupełniają pomieszczenia pomocnicze takie jak: toalety, pom.socjalne, magazyny, pom.techniczne, pom.porządkowe. Dostęp na I piętro poprzez dwie klatki schodowe i windę. W drzwiach na granicy strefy biurowej zamontowane zostaną zamki z kontrolą dostępu dla osób niepowołanych.

 

II piętro

 

Na II piętrze znajdować się będzie strefa VIP, pomieszczenia robocze mediów, oraz dwa studia telewizyjne. Loża VIP z dostępem do baru umożliwiać będzie komfortowe śledzenie widowiska z jej wnętrza. Bezpośrednio z loży VIP zapewniono wyjścia na trybuny VIP oraz SUPER VIP. Z loży zapewniono również wyjścia na trybunę i miejsca do śledzenia widowiska przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Dla VIP i osób niepełnosprawnych zaprojektowano stosowne toalety. Na kondygnacji znajdować się będzie również pomieszczenie robocze mediów z zapleczem z którego zapewniono bezpośrednie wyjście na trybunę komentatorską, oraz dwa studia telewizyjne. Dostęp na II piętro poprzez dwie klatki schodowe i windę. W drzwiach na granicy poszczególnych stref zamontowane zostaną zamki z kontrolą dostępu dla osób niepowołanych.

 

III piętro

 

Na III piętrze znajdować się będzie strefa SKYBOX, pomieszczenia komentatorów, spikera/akustyka, obsługi sygnału TV, oraz główne pomieszczenie dowodzenia.

Strefę SKYBOX stanowi dziesięć pomieszczeń SKYBOX z których każde posiada wyjście na balkon widokowy z zapewnioną najlepszą widocznością na płytą boiska.

Dostęp do strefy gastronomicznej zapewniono poprzez windą gastronomiczną. Główną funkcję uzupełniają pomieszczenia pomocnicze takie jak: toalety, magazyny, pom.techniczne, pom.porządkowe.

Dostęp na III piętro poprzez dwie klatki schodowe i windę. W drzwiach na granicy poszczególnych stref zamontowane zostaną zamki z kontrolą dostępu dla osób niepowołanych.

 

Trybuna południowa przestrzeń pod trybunami.

 

Część trybuny południowej poza obrysem budynku stanowi trybuna z zaprojektowanymi pod nią pomieszczeniami takimi jak: toalety dla kibiców, pomieszczenia gastronomii dla kibiców, kasy biletowe, pom. socjalne, pom.techniczne, pom. pierwszej pomocy. Wejścia na tą strefę za pomocą podwójnych kołowrotów wysokich. Obok kołowrotów znajdują się bramy ewakuacyjne oraz wbudowane w fasadę stadionu szafki depozytowe.

 

 

Trybuna północna.

Pojemność trybuny 1600 miejsc.

 

Pod trybuną północną zaprojektowano pomieszczenia takie jak: toalety dla kibiców, pomieszczenia gastronomii dla kibiców, pom. socjalne, pom.techniczne, pom. pierwszej pomocy. Wejścia na tą strefę za pomocą podwójnych kołowrotów wysokich. Obok kołowrotów znajdują się bramy ewakuacyjne oraz wbudowane w fasadę stadionu szafki depozytowe.

 

 

Trybuna wschodnia

Pojemność trybuny 1300 miejsc.

 

Pod trybuną wschodnią zaprojektowano pomieszczenia takie jak: toalety dla kibiców, pomieszczenia gastronomii dla kibiców, kasy biletowe, pom. socjalne, pom.techniczne, pom. pierwszej pomocy. Wejścia na tą strefę za pomocą podwójnych kołowrotów wysokich. Obok kołowrotów znajdują się bramy ewakuacyjne oraz wbudowane w fasadę stadionu szafki depozytowe.

W trybunie wschodniej zaprojektowano bramę wjazdową na płytę stadionu przeznaczoną dla służb oraz samochodów ciężarowych.

 

Trybuna zachodnia

Pojemność trybuny 2300 miejsc.

 

Pod trybuną zachodnią zaprojektowano pomieszczenia takie jak: toalety dla kibiców, pomieszczenia gastronomii dla kibiców, kasy biletowe, pom. socjalne, pom.techniczne, pom. pierwszej pomocy, garaż/magazyn sprzętu. Wejścia na tą strefę za pomocą podwójnych kołowrotów wysokich. Obok kołowrotów znajdują się bramy ewakuacyjne oraz wbudowane w fasadę stadionu szafki depozytowe. W trybunie zachodniej zaprojektowano bramę wjazdową na płytę stadionu przeznaczoną dla służb oraz samochodów ciężarowych.

Proponowana lokalizacja sektora kibiców gości wraz ze strefą buforową to trybuna wschodnia

 

POWIERZCHNIE UŻYTKOWE OBIEKTU

 

PARTER 4379,40 m2

PIĘTRO I 689,19 m2

PIĘTRO II 687,50 m2

PIĘTRO III 659,91 m2

 

RAZEM 6416,00 m2

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. Kibic pisze

    Koniec z ogladaniem z mostu…

  2. keisyr pisze

    Nowak do łopaty !!! Trzeba odpracować przepuszczone pieniądze na cyrk pod tytulem “Sandecja w ekstraklasie” !!!

Zostaw odpowiedź