miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

“To, że jesteśmy w dupie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać” – kilka zdań o Nowym Sączu. Część II [Felieton] Analiza tylko dla dorosłych

7 1 506
W poprzednim tygodniu napisaliśmy o tym, co mamy. Dawkując nasze przemyślenia, aby ich spiętrzenie nie spowodowało u niektórych z naszych Czytelników niestrawności lub napadu apopleksji dopiero dziś postaramy się pokazać, czego nie mamy i generalnie szybko, bądź wcale mieć nie będziemy. A więc po kolei:

 

Czytaj również: „To, że jesteśmy w dupie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać” – kilka zdań o Nowym Sączu. Część I. [Felieton. Analiza tylko dla dorosłych] – KLIK

 

  • Nie mamy żadnego cywilizowanego połączenia z resztą świata. O Sądeczance tyle już powiedziano i napisano, ze szkoda się nad tym rozwodzić. Koniec końców, jak jeździliśmy 50 lat temu do Krakowa 2-2,5h tak jeździmy nadal. Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej dziesięciolatce sytuacja w jakikolwiek sposób się zmieniła. Kolejni premierzy,  ministrowie, czy marszałkowie wskazywali wzajem na siebie, jako odpowiedzialnych. W sumie gówno to nas – jako mieszkańców – obchodzi. Drogi nie ma i w najbliższej przyszłości nie będzie. Podobnie sytuacja ma się z koleją, niestrudzeni wybrańcy narodu o trasie Podłęże – Piekiełko gadają, a w pociągu do Krakowa bite trzy godziny siedzieć trzeba. O ile nas pamięć nie myli za końca nieboszczki CK Austrii czas przejazdu był niewiele dłuższy. A ponad sto lat minęło. I co? Kakao!
  • Nie mamy też stadionu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia – tutaj szczególne serdeczności ślemy poprzedniemu i obecnemu prezydentowi miasta. Zarówno Nowak, jak i Handzel niewiele w tej sprawie zrobili, a można iść o zakład, że sytuacja się nie zmieni. Stadionu nie było, nie ma i nie będzie, a cała reszta to PRowska ściema naszego ulubieńca dyrektora, mjr., dr., niezależnego eksperta M. Poręby odpowiedzialnego za image obecnego prezydenta. Opowieści o spółce celowej, konsultacjach, przeprojektowaniu obiektu, dynamicznym szukaniu prywatnych inwestorów i tym podobne banialuki może kupować już tylko grupa osiłków, których ulubionym zajęciem twórczym jest intonowana regularnie co tydzień przyśpiewka „Jebać, jebać PZPN…”. Nikt o zdrowych zmysłach nie wierzy, że Handzel znajdzie jakieś 60-80 baniek na budowę stadionu, szczególnie w kontekście tego, co świat spotkało tego roku.
  • Brak nowego stadionu to byśmy jeszcze przełknęli (w końcu jakieś tam boisko przy Kilińskiego jest, w sam raz na 2-3 ligę, gdzie Sandecja za moment wyląduje, po ożywczych zabiegach szukania nowych akcjonariuszy spółki przez Handzla), lecz dlaczego w takim mieście, jak Nowy Sącz, mieniący się stolicą regionu nie ma ani hali widowiskowo-sportowej, ani kąpieliska, ani teatru (tak, tak teatru – w takiej Jeleniej Górze, z którą się często porównujemy na przykład jest). Tego za żadną cholerę zrozumieć nie sposób. Nie postulujemy przecież budowy filharmonii, czy opery, ale jak jeszcze wspomnieć, że w całym Nowym Sączu jest jeden ogólnodostępny kryty basen to naprawdę ręce opadają.
  • Jednostki wojskowej – tzn. nie ma i nie będzie w Nowym Sączu, natomiast będzie w Wojnarowej (dla niezorientowanych to urocza, niewielka miejscowość w gminie Korzenna). I to właśnie do tej gminy trafią – dzięki zapobiegliwości jej włodarzy – SETKI milionów złotych wpompowane w niezbędną do funkcjonowania wojska infrastrukturę. To tam powstanie też setki nowych miejsc pracy, a sama gmina – dzięki sprzedaży armii gruntów – zarobi KILKADZIESIĄT milionów złotych. Zorientowani mówią, że na pewno pomogło w podjęciu rządzącym takiej, a nie innej decyzji lokalizacji jednostki, brawurowe otwierania przez ekipę Handzla mostowych inwestycji w środku nocy i tym samym pokazywanie, w której części ciała obecną władzę się ma. Gratulujemy pomysłu!
  • Nie mamy żadnych naturalnych, czy tez antropogenicznych (stworzonych ręką człowieka) atrakcji, które mogłyby nas wyróżniać, być swoistym magnesem przyciągającym nie tylko turystów z dalekich stron, ale też z tych bliskich. Turystów mających chęć i potrzebę przyjechać tu na dłużej niż na zakupy do Trzech Koron. W zbliżającej się trzeciej dekadzie trzeciego tysiąclecia Miasteczko Galicyjskie, Święto Dzieci Gór i Jesienny Festiwal Teatralny (ups… przepraszamy – tego ostatniego już też nie mamy) to zdecydowanie zbyt mało. W literaturze fachowej zwie się nas ośrodkiem rozrządowym, stolicą subregionu i takie tam inne ćmoje boje, bo tak naprawdę dla ludzi ze „świata” jesteśmy – w najlepszym przypadku – dwugodzinnym przystankiem w podróży do Krynicy, Muszyny, czy Wierchomli.
  • Nie mamy także jakichkolwiek cywilizowanych relacji z naszymi sąsiadami – gminami ościennymi – z którymi moglibyśmy wspólnie próbować się z tej biedy dźwignąć. Poprawiać nasz los. Prawie wszystkich duet Handzel@Bochenek poobrażał, lub przynajmniej olał, co na pewno świetlanej przyszłej współpracy umożliwiającej wspólny szybszy rozwój na kolejne lata nie zapowiada.

 

Czytając nasze własne przemyślenia kołaczą się w głowie słowa utworu starej, dobrej Budki Suflera: „…Co ja tutaj robię…, czego tutaj szukam…, skąd pomysł by tu żyć… skoro tu nie ma nic…”. I sami sobie z góry odpowiadamy: żyjemy tu bo już jesteśmy za starzy na zmiany, nie ma sił, czasami chęci, bądź środków, bo nie przesadza się starych drzew… Tu przyszło nam mieszkać i przyjdzie umrzeć. Co do innych to popatrzcie wokół… Ile z młodych posiadających dobry fach w ręku, bądź wykształcenie tu wraca, co dziesiąty?  dwudziesty? Spierdalają, gdzie tylko pieprz rośnie, chcą żyć i pracować NORMALNIE. I trudno im się dziwić…

Myślimy więc, że ten przegląd sytuacyjny uświadomi Państwu, jak bliskie są słowa Śp. Stefana Kisielewskiego w odniesieniu do naszej obecnej sytuacji. Jeśli nie, będziemy szukać dalej argumentów, chyba że ktoś nas przekonana, iż jest dokładnie odwrotnie…
Szczerze wątpimy…

Dr Hyde & Mr Jekyll
fot.: archiwum |
 
Komentarze Facebook
Zobacz również
7 Komentarze
 1. Grzegorz pisze

  Drogi autorze, niestety Święto Dzieci Gór nie jest organizowane przez miasto Nowy Sącz. Jest to impreza organizowana przez Malopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ (jak i wiele innych imprez w Sączu), które jest instutucją Województwa Małopolskiego, a Miasteczko Galicyjskie to obiekt muzeum, wiec miasto tu nie wiele ma do powiedzenia. Reasumując mozna by tu co najwyżej wpisać imprezę sylwestrową 😉

 2. keisyr pisze

  Dziękuję Redakcji za dwa felietony pokazujące prawdę o Nowym Sączu !
  Jednak w tych felietonach zabrakło wskazania źródeł takiego stanu rzeczy !
  Oto 3 najwazniejsze przyczyny zahamowania rozwoju Nowego Sącza:
  – UTRATA STATUSU MIASTA WOJEWÓDZKIEGO
  – LICZEBNOŚĆ NOWEGO SACZA PONIŻEJ 100 TYS. MIESZKAŃCÓW ORAZ ZBYT MAŁA POWIERZCHNIA MIASTA
  – DOJŚCIE DO WŁADZY HANDZLA POWIĄZANEGO Z PLATFORMA OBYWATELSKĄ, KTÓRY PRZEZ SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ I CHAMSKIE ZACHOWANIE ZOSTAŁ WYELIMINOWANY PRZEZ SIŁY RZĄDZĄCE W PAŃSTWIE I WOJEWÓDZTWIE
  Przypomnę, że wiele ważnych inwestycji o których pisze Redakcja nie przysługuje miastom poniżej 100 tys. mieszkańcow lub będą one powstawać ale w dalszej kolejności. Przykład stadion. Dlaczego jest piękny duzy stadion w Bielsku Białej lub buduje się w Czestochowie a nie ma w Nowym Sączu ! Proszę porownać status I wielkość tych miast ! Nowy sącz jest stolicą subregionu a tamte miasta maja status regionalny. Inaczej, w klasyfikowaniu miast Nowy Sącz został zaszeregowany do 3 ligi, a na przykład Bielsko Biała i Częstochowa to miasta z 2 ligi polskiej !
  Co dalej ?
  Generalnie Prawo I Sprawiedliwość ma najlepszy I najkorzystniejszy plan rozwoju dla byłych miast wojewódzkich , czyli Nowego Sącza !
  Ale o tym w drugim komentarzu

 3. keisyr pisze

  Kontynuując swoje rozważania o upadku Nowego Sącza chciałbym przypomnieć że:

  – województwo nowosądeckie zlikwidowała Platforma Obywatelska z Czerwińskim na czele !!!

  – do 3 ligi miast, Nowy Sącz zaszeregowała Platforma Obywatelska !!! W tej sprawie protestował ówczesny Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak z PiS ! Nowak uważał, że Nowy Sącz powinien znaleźć sie w 2 lidze I dołączyć do Tarnowa !

  – obecny Prezydent Miasta Handzel kontynuuje dzieło upadku Nowego Sącza zgodnie z polityką Platformy Obywatelskiej !!!

  Co zatem należy zrobić ??? Jak ratować Nowy Sącz ??? Jak zapewnić temu miastu wspaniałą przyszłość ???

  Ale o tym w następnym komentarzu

 4. Goorol pisze

  Kiepskie to jeśli nie potrafi się opisać problemu nie posługując się jezykiem żuli.

 5. keisyr pisze

  Co zatem należy zrobić ??? Jak ratować Nowy Sącz ??? Jak zapewnić temu miastu wspaniałą przyszłość ???

  1. Dążyć do utworzenia województwa sądecko-tarnowskiego ! PiS już mysli o tym, bo będzie wybudowana szybka kolej CPK (centralny port komunikacyjny) – Kielce – Tarnów – Nowy Sącz. To będzie jedna z 10 tzw. szprych pomijajaca Kraków, a łącząca Nowy Sącz z Tarnowem I dalej aż do Warszawy

  2. Dążyć do powiększenia liczby ludności Nowego Sącza powyżej 100 tys. I jego powierzchni. W zasadzie już to sie dzieje. PiS cały czas wzmacnia Nowy Sącz I Tarnow, postrzegając je jako główne ośrodki regionalne w Małopolsce. W Nowym Sączu juz istnieje wiele instytucji o statusie wojewódzkim I regionalnym, a będą powstawać następne.
  Każdego dnia na świecie 200 tys. młodych ludzi przenosi sie do dużych miast !!! Dlatego wsie wokół Nowego Sącza wyludniają się, wszyscy młodzi ludzie uciekaja do Nowego Sącza, Tarnowa, Rzeszowa czy Krakowa. Samodzielne wsie wokół Nowego Sącza nie maja racji bytu. To siedliska biedy I dziadostwa ! Te tereny będą przyłączane do Nowego Sącza I zagospodarowane jako nowe dzielnice !

  3. Usunąć jak najszybciej Handzla z Ratusza ! Handzel realizuje politykę PO, zgubną dla miasta. Ponadto Handzel jest faktycznie nieuznawany przez Rząd I Władze Wojewódzkie. Handzel ma wszędzie drzwi zamknięte, dlatego Handzel to dziad bez pieniędzy. Kazdy dzień Handzla w Ratuszu to dzień dla Nowego Sącza stracony. Handzel nie stanowi wartości dodanej dla miasta, jest wręcz wrzodem I pasożytem na jeszcze istniejącym (fragmentami) zdrowym organiźmie Nowego Sącza !

  4. Prezydentem Nowego Sącza musi zostać człowiek ze struktur partii rządzącej, czyli PiS. Najlepiej jak by to była Pani Iwona Mularczyk. Prezydent z PiS będzie realizował politykę PiS dla Nowego Sącza, która zaklada powstanie dużego, nowoczesnego kilkusettysiecznego miasta Nowego Sacza w symbiozie z jego otoczeniem. Taki Prezydent z PiS bedzie dysponował miliardami złotych dla miasta I jego mieszkańców !

  1. qwerty pisze

   faktycznie tarnowski ePISkopat sie przyda w sączu. co ty ćpasz

  2. Dr Who pisze

   Panie keisyr, nie wiem co Pan bierzesz, ale bierz Pan pół z tego – dla własnego dobra.

Zostaw odpowiedź