miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Uroczystość z okazji jubileuszu powstania Domu Opieki Społecznej

0 574

Sądecki Dom Pomocy Społecznej obchodził 45-lecie swojego powstania. Z tej okazji pracownicy oraz podopieczni placówki spotkali się w Zajeździe Sądeckim. Na spotkaniu był także obecny zastępca prezydenta miasta Wojciech Piech.

 

Czytaj również: V Sądecki Dzień Radości! „ Sto lat niepodległości – duma Sądeczan i powód do radości”

 

Dyrektor Domu Opieki Społecznej, Marta Gabrych przybliżyła przybyłym historię założenia placówki mającej swoja siedzibę przy ulicy Emilii Plater.

 – Historia tego domu sięga roku 1963 roku, kiedy kobiety ze Stronnictwa Demokratycznego zaplanowały, że powstanie w Nowym Sączu dom spokojnej starości. Wiemy doskonale, że jeśli kobiety coś zaplanują, to to osiągną. W 1969 r. była już koncepcja oraz piękne miejsce, w którym ten dom powstanie. W 1973 r. można było zbudować piękny, czterokondygnacyjny, podpiwniczony dom. Powstały pokoje jedno i dwuosobowe z pięknie zagospodarowanym ogrodem. W tym roku również na dyrektora został powołany pan Emil Nowak, osoba, która tę funkcję pełniła aż do 1998 r. Dom dość długo był domem dla osób całkowicie sprawnych, osób przechodzących na rentę, na emeryturę, które mogły korzystać u nas z bardzo dobrych warunków – przedstawiła dyrektor Maria Gabryś.

Rok 2004 znacząco zmienił oblicze placówki, gdyż jego sale zaczęły przyjmować coraz więcej osób cierpiących na choroby przewlekłe.

Wojciech Piech, podkreślił jak ważną rolę DTS spełnia w życiu publicznym stanowiąc olbrzymie wsparcie dla osób potrzebujących pomocy oraz fachowej opieki.

– Zwykle jubileusz to okazja do tego żeby świętować i żeby się radować. Taki też jest zamysł dzisiejszego spotkania. Cieszmy się, bo mamy za sobą 45 lat bardzo potrzebnej, pożytecznej społecznie pracy. Na tą okoliczność serdecznie państwu gratuluję. Dziękuję za pracę, jaką wykonujecie, pracę oczekiwaną i docenianą społecznie, niekiedy wymagającą rozpoznania i w tym nasza rola, a by efekty tej pracy promować i przedstawiać szerszej społeczności. Dzień jubileuszu to również okazja do refleksji i pewnych podsumowań. Okoliczność by popatrzeć wstecz na przebytą drogę i uzmysłowić sobie, jakie problemy spotykały nas po drodze, z czym przyszło nam się zmierzyć w przeszłości, być może ogarniamy naszym wspomnieniem osoby, których już z nami nie ma, a które dawały dowody wielkiego zaangażowania w pracę na rzecz potrzebujących. Wasza praca to służba na rzecz potrzebujących, za co serdecznie dziękuję – powiedział Wojciech Piech.

Na uroczystości pojawili się także, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Józef Markiewicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Piotr Polek, dyrektor Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marta Mordarska, wieloletni duszpasterz DPS-u ks. Józef Markowicz. Nie zabrakło także dyrektorów pozostałych lokalnych ośrodków pomocy społecznej.

Spotkanie uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, pt. „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Prócz tego Wojciech Piech oraz dyrektor Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej, Grzegorz Chochla wręczyli dyrektor Marcie Gabryś, pamiątkową statuetkę, życząc wszystkim pracownikom zapału potrzebnego do sumiennego wykonywania swoich obowiązków, w postaci niesienia pomocy potrzebującym.

 

 

Opr.: Marcin Cięciwa

Źródło i Fot.: nowysacz.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź