miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Uroczysty pogrzeb generała Bronisława Wilhelma Pierackiego [ZDJĘCIA]

0 1 252

Wczoraj o godzinie 13:00, odbył się ponowny pogrzeb generała Bronisława Pierackiego, który przed wojną pełnił urząd ministra spraw wewnętrznych. Zmarł tragicznie, zastrzelony przez ukraińskiego nacjonalistę w 1934 roku.

 

Czytaj również: Jarosław Kaczyński z przedwyborczą wizytą w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

 

Pochówek zgromadził prawdziwe tłumy obywateli Nowego Sącza, którzy w pierwszej kolejności wzięli udział w mszy świętej w kościele Św. Małgorzaty, a następnie w pogrzebie. Uroczystości przewodniczyli ks. płk. Zbigniew Kępa z Ordynariatu Polowego oraz ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty.

W uroczystości wzięli udział Prezydent Miasta Nowego Sącza, Ryszard Nowak w towarzystwie swoich zastępców Jerzego Gwiżdża oraz Wojciecha Piecha. Gośćmi honorowymi byli członkowie rodziny generała w osobach Marią Muszyńską, Ireną Pieracką-Jellonek i Wojciechem Szczygielskim. Prócz tego swoją obecność zaznaczyli członkowie Rady Miasta Nowego Sącza, parlamentarzyści, poczty sztandarowe sądeckich szkół, żołnierze 6. Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa, funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Ksiądz prałat kanonik pułkownik Straży Granicznej Zbigniew Kępa podczas swojego kazania, przybliżył zgromadzonym postać generała.

Rodzina Pierackiego mieszkała niedaleko tej kolegiaty, przy ulicy Matejki 27. Stanisław Jan Pieracki – naczelnik straży skarbowej i jego żona Maria byli znani w tym mieście. Dobrze wychowywali swoje dzieci, z których Bronisław był najmłodszym. On od matki uczył się pobożności, zaś od dziadka – uczestnika powstania listopadowego uczył się patriotyzmu.

Bronisław był uczniem gimnazjum filologicznego, obecnie jest to pierwsze Liceum Ogólnokształcące. A była to dobra szkoła z tradycjami patriotycznymi. Wielu uczniów działało w tajnych stowarzyszeniach niepodległościowych: Sokole, Związku Jastrzębim, Związku Strzeleckim czy też w harcerstwie. Bronisław angażował się w prace niepodległościową. Ukończył szkołę oficerską Związku Strzeleckiego, uzyskał stopień chorążego, a potem swoje umiejętności wojskowe doskonalił w szkole instruktorów […]

Kiedy zdał maturę w maju i czerwcu 1914 roku, z pewnością stawiał sobie pytanie – co ma czynić? A wydarzenia, które później nastąpiły, przyniosły odpowiedź. Oto w lipcu 1914 roku wybucha pierwsza wojna światowa, a z nią pojawiła się nadzieja na odzyskanie przez naród polski niepodległości. Bronisław dołączył do grupy ochotników, którymi dowodził jego brat Kazimierz. Dziewięćdziesięciu sześciu nowosądeczan, członków Strzelca, harcerzy, wyruszyło do Krakowa, aby wstąpić do formułujących się Legionów Polskich. Dołączył do Legionu Zachodniego. W maju 1915 roku został włączony w skład trzeciej brygady Legionów Polskich, został dowódcą kompanii, mimo młodego wieku. Był odważnym i mężnym żołnierzem.

30 listopada 1915 roku, podczas bitwy pod Jastkowem, niedaleko Lublina, został ciężko ranny. Trafiony kulą w pierś, pomimo straszliwego bólu, wysiłkiem woli trzymał się na nogach. Nie chciał, żeby jego podwładni żołnierze, widząc upadającego dowódcę, cofnęli się przed wrogiem […]

Do zdrowia powracał tutaj – w Nowym Sączu w szpitalu świętego Krzyża, a potem szybko wrócił do Legionów. Walczył w obronie Lwowa. Po odzyskaniu niepodległości otrzymał awans na majora i został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtutti Militari. Szybko awansował do stopnia pułkownika […]

Miał zasługi dla kościoła, bo oto w czerwcu 1925 roku papież Pius XI przyznał mu szczególne odznaczenie – Order Świętego Grzegorza Wielkiego […]

Po zakończeniu mszy uczestnicy przemaszerowali Alejami Wolności na Stary Cmentarz, gdzie miała miejsce właściwa ceremonia pogrzebowa. Prezydent Nowak przedstawił zgromadzonym bohaterską część życia generała.

Generał Bronisław Wilhelm Pieracki spoczął w krypcie na Starym Cmentarzu. Oficjele, bliscy oraz delegacje złożyły kwiaty na jego grobie.

Uroczystości patronował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

 

Opr.: Marcin Cięciwa

Źródło i Fot.: nowysacz.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź