miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zawyją syreny!

0 626

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel informuje, że w czwartek 1 sierpnia na terenie miasta zostaną uruchomione syreny alarmowe dla upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Czytaj również: Radni za! Hans Bax otrzyma Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”

 

– 1 sierpnia o godz. 17:00 zostanie wyemitowany sygnał akustyczny w postaci dźwięku ciągłego, trwającego trzy minuty – powiadomił Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza.

Mieszkańcy Nowego Sącza proszeni są o zatrzymanie o tej godzinie ruchu kołowego oraz pieszego. W ten sposób zostanie uczczona pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego.

„Godzina W” to kryptonim dokładnej pory i daty rozpoczęcia w Warszawie przez Armię Krajową akcji „Burza”, czyli Powstania Warszawskiego (1 sierpnia 1944 roku, godz. 17:00).

Powstanie Warszawskie trwało do 3 października 1944 roku i zakończyło się klęską – i militarną, bo nie udało się pokonać Niemców; i polityczną, bo wbrew marzeniom dowódców AK i powstańców, Polska po wojnie została podporządkowana Związkowi Radzieckiemu. W czasie Powstania Warszawskiego 16 tysięcy żołnierzy zginęło lub zaginęło, natomiast straty w ludności cywilnej szacuje się od 150 do 200 tysięcy.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło: Biuro Prasowe UM NS
Fot.: pixabay.com (Pomnik Powstania Warszawskiego)

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź